A Balatoni Kör, a Rizling Generáció és a Csopaki Kódex által kezdeményezett minősítő célja, hogy hosszú távon a Balaton környéki, ma még 6 borvidékre osztott termőterület egy egységes borvidék lehessen valamint az ott megtermelt régióspecifikus borok egy könnyen átlátható, háromszintű termékpiramisba rendeződjenek
A Vinea Balaton kezdeményezéssel, számos jól működő nemzetközi példa alapján, három eredet- és minőségi borkategória megalapozása a cél: Balaton, Hegy és Dűlő szintek.
A most először megrendezett minősítőn a régiós szintet képviselő Balatonbor és a tó környékére oly jellemző hegykultuszt megtestesítő Hegybor kategóriákba lehetett borokat nevezni.
A Vinea Balaton bírálaton a hagyományos borversenyekkel ellentétben a minőségi szűrés mellett fontos szempont volt a kategóriákhoz rendelt borstílusok szerinti minősítés. Fő cél, hogy az egyes kategóriáknak megfelelt borok a fogyasztók számára termelőtől függetlenül hasonló élményt nyújtsanak.
A Vinea Balaton bírálatra kizárólag száraz olaszrizlingekkel lehetett nevezni. Az alap Balatonbor kategóriába kerülnek a mindig megbízható, gyümölcsös, könnyed alapborok, míg a Hegybor kategória a tó körüli hegyek változatos termőhelyi jellegzetességeit hivatott bemutatni.
Az első Vinea Balaton bírálatra 31 termelő 41 bora nevezett, melyek közül 21 felelt meg a Balatonbor és 13 Hegybor kategória elvárásainak.
A Balatonborok egységes arculattal májustól kerülnek piacra.
forrásom a http://www.borespiac.hu/borpiac/bormarketing/Megrendeztek-az-elso-Vinea-Balaton-biralatot/2448/