A sör és a bor megváltoztatta az emberiséget
Egy parányi, minden emberben élő, de jól eldugott élőlény csatája az erjesztett élelmiszerekkel - szerencsénkre - jól alakult.
Egészen érdekes dolog zajlott le az emberben, amikor elkezdett sört és bort fogyasztani. Nem az első részeg hőzöngésekről és Darwin-díjas alakításokról akarunk beszámolni, hanem az élesztő emberi bélflórában található baktériumokra gyakorolt hatásáról.
Azt bizonyára tudta, hogy a beleiben egy kilogrammnál is többet tesznek ki azok a baktériumok, amelyek nagyon szigorúan véve nem tartoznak a szervezethez, ám testünkkel szimbiotikus kapcsolatot ápolnak. Azaz ez egy kölcsönösen előnyös "házasság": a baktériumok folyamatosan táplálékhoz jutnak, cserébe segítenek lebontani és hasznosítani azokat az anyagokat, melyekkel a beleink maguktól nem birkóznának meg.
De mi történt akkor, amikor megjelent a színen az élesztő? A bélbaktériumok egy része elkezdett alkalmazkodni, és végül képessé vált lebontásukra. Miért érdekes ez? Mert magát az élesztőt nem olyan egyszerű feladat ám feldolgozni, sejtfalainak speciális kialakítása miatt. A Bacteroides thetaiotaomicron, vagyis az egyik hétköznapi bélbaktérium azonban "rájött", hogy kell átrágnia magát azon az összetett szénhidráton (alfa-mannan), mely a sör vagy a kenyerek élesztőiben megtalálható.
Vagyis az erjesztett élelmiszerek - a már fent említetteken túl például a szójaszószok - megváltoztatták testünk biológiáját, vagy legalábbis azoknak a mikroszkopikus élőlényeknek a biológiáját, melyeket folyamatosan magunkkal hordozunk.
forrásom a http://www.ma.hu/eletmod.hu/237234/A_sor_es_a_bor_megvaltoztatta_az_emberiseget