Ki főzte a legjobb pálinkát?
- Látszatra kellemesnek tűnik a zsűritagok között ízlelgetni a pálinkát. Valójában komoly szakmai kihívás a bírálóknak minősíteni a versenyre beküldött pálinkákat - nyilatkozta lapunknak Béli Géza, a Pálinka Nemzeti Tanács tagja, okleveles pálinkamester, aki a hét elején a Kárpát-medencei Pálinka- és Párlatverseny elnökeként látta el teendőit.
A hetedik Keceli Pálinka Ünnep keretében második alkalommal rendezték meg a Kárpát-medencei Pálinka- és Párlatversenyt, melyre határon túlról és Magyarországról összesen 317 minta érkezett. A verseny színvonala érdekében egy hónappal korábban egy felkészítő tréninget tartottak a TG Virágdekor Szakképző Intézetben. Azért volt fontos ez a szakmai felkészítés, hogy a bírálati szempontok egységesek legyenek Kárpát-medence szerte, hangsúlyozta az igazgató. A benevezett italok között gyakori volt a klasszikus szilva, barack, körte, szőlő, illetve egyre többen próbálkoznak almapálinkával is.
A zsűritagoknak nagyon oda kell figyelniük arra, nehogy eltompítsa a gyakran 50 fokos pálinka az érzékszerveiket. Napi két órát ízlelnek, egy szünettel. A pontozók egy nap 15 mintánál többet nem kóstolhatnak. Amikor egy zsűritag úgy érzi, hogy fel kell frissülnie, akkor kimehet a levegőre. Nagyon sok vizet – 3-4 liter folyadékot – is elfogyaszthatnak, illetve kenyérrel és sajttal semlegesítik az alkohol hatását. Egy-egy minősítés során kevés pálinka jut a szervezetbe. Szó sincs arról, hogy naponta 15 felest legurítanának a zsűri tagjai. Béli Géza becslése szerint fél centnél többet nem nyelnek le a tagok, így egy nap kevesebb mint egy deci pálinkát fogyasztanak. Senki sem minősíti a saját, vagy cége pálinkáját, mindenki egyénileg bírál. A munkája alapján mindenkit minősítenek a verseny végén. A zsűrit értékelők azt figyelik, hogy az átlaghoz képest ki mennyire eltérően pontozott. A szervezők az év során lebonyolított versenyeken és a tréningeken nyújtott teljesítmény alapján kérték fel a bírálókat, mondta Béli Géza
Pénteken 14 órakor a társadalmi zsűri minősíti a nevezett pálinkákat. Szombaton és vasárnap Kecel központjában egész napos gasztronómiai rendezvényt tartanak. Benke László, olimpiai bajnok mesterszakács vezetésével rendeznek tárcsás, bográcsos ételek főzőversenyét. De tartanak pogácsaversenyt, és Blaskó János ,Venesz-díjas mesterszakács vezetésével látványos kacsasütést is. Mindkét napon kinyit a bor-, és pálinka-, és a keceli ízek udvara. Délután tartják a gasztronómiai verseny eredményhirdetését. Vasárnap Kárpát-medencei kirakodó vásár, fogatszépségverseny, karüsszel, lovas kaszkadőrbemutató lesz, amely után 15 órakor fellép Galambos Lajcsi és zenekara.
forrásom a énteken 14 órakor a társadalmi zsűri minősíti a nevezett pálinkákat. Szombaton és vasárnap Kecel központjában egész napos gasztronómiai rendezvényt tartanak. Benke László, olimpiai bajnok mesterszakács vezetésével rendeznek tárcsás, bográcsos ételek főzőversenyét. De tartanak pogácsaversenyt, és Blaskó János ,Venesz-díjas mesterszakács vezetésével látványos kacsasütést is. Mindkét napon kinyit a bor-, és pálinka-, és a keceli ízek udvara. Délután tartják a gasztronómiai verseny eredményhirdetését. Vasárnap Kárpát-medencei kirakodó vásár, fogatszépségverseny, karüsszel, lovas kaszkadőrbemutató lesz, amely után 15 órakor fellép Galambos Lajcsi és zenekara.
forrásom a http://www.baon.hu/bacs-kiskun/kultura/ki-fozte-a-legjobb-palinkat-577147