| Tizenhárom borvidék borászai hatvan mintával neveztek a szerdán tizennyolcadik alkalommal megrendezett Országos Cserszegi Fűszeres és a második alkalommal megszervezett Irsai Olivér versenyre. A megmérettetésen tizenhárom pálinkát is minősített a zsűri.
Az országos fajtaverseny után Urbán András a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának nyugalmazott főtitkára, a bírálók elnöke nyilatkozott a Petőfi Népének tapasztalatairól. – A tavalyi rendkívüli év – fagyok, szárazság – ellenére is érdemes cserszegieket leemelni a boltok polcairól. A 750–1500 forint közötti árakon már jó italokat lehet venni. Kevesebb arany született a mostani versenyen, habár az is igaz, hogy kevesebb volt a minták száma is – mondta a borász. A zsűri elnök azt tanácsolja a borkedvelőknek, hogy az Irsai Olivért a szüret után 1-1,5 éven belül fogyasszák, mert az illatos bor igazán eddig őrzi meg a frissességét. A cserszegi a magasabb savtartalom miatt hosszabb ideig is élvezettel fogyasztható, de jövő nyárig érdemes meginni a 2012-es évjárat termékeit.
Keresztes József a Kunsági Borvidék titkára a három bíráló bizottság egyikében minősített. Hangsúlyozta, hogy tavaly azok készíthettek jó bort, akik szakmailag toppon voltak. A tudás és a technológia dominált. Bátran le lehet venni a cserszegieket a polcokról, kiváló hegyvidéki árukkal – soproni, mátrai italokkal – találkozhat az ember, de a titkár szerint az alföldi, ezen belül főleg kunsági minták azok, amelyek igazán fűszeres illatúak.
A Cserszegi és az Irsai Olivér talán a legpiacképesebb fehér borok közé tartoznak idehaza. Ennek ellenére fontos megrendezni az országos mustrát, nyilatkozta Frittmann János, a Magyar Borakadémia alelnöke, vadkerti borász, mert a legjobb szakemberek is tanulnak egy-egy verseny kiértékelése után.
– Az Irsai Olivér versenyt két ok miatt rendezik a vadkertiek. Ez a szőlőfajta a cserszegi egyik szülője, kiváló, könnyed, nyári bor, a gasztronómiában keresik a vendégek. A másik ok: Kecskeméten nemesítette ki Kocsis Pál 1930-ban, de sajnos a megyében nem volt, aki felkarolja ezt a szőlőt. Ezért mi Soltvadkerten úgy döntöttünk, hogy az egyébként tágabb értelemben Bács-Kiskunhoz tartozó minőségi szőlőt és az abból készült bort, népszerűsítjük. Ma már Soltvadkerten újra telepítik a szőlőt, több mint száz hektáron termelnek a gazdák – mondta Frittmann János.
Az aranyérmes borok
Cserszegi Fűszeres: Sümegi és Fiai Pincészet nagy arany ( Hajós- Baja), Frittmann Testvérek Kft. nagy arany (Kunsági), Szőllősi Pincészet Kft. (Neszmély), Sebestyén Kft. (Szekszárd), Csillagvölgy Pincészet (Villány), Rádi László (Balaton-felvidék).
Irsai Olivér: Laposa Birtok Kft. nagy arany (Badacsony), Iváncsics Zoltán (Sopron), Taschner Bor és Pezsgőház (Sopron).