Korai volt az öröm, tovább esnek a bordeaux-i borárak
Bár év elején felcsillant a remény, hogy a befektetők körében is egyre népszerűbb bordeaux-i borok 2011 félévében lejtmenetbe kapcsolt piaca január végén elérte az alját, áprilisban azonban tovább folytatódott az esés, a 100 leginkább kereskedett bor árát tükröző Liv-ex 100 index végül májusban újabb mélypontra esett
Noha a 2011 második félévében tapasztalt komoly korrekció után január végén felcsillant a remény, hogy a borpiac elérte az alját, a bizakodás alig néhány hónapig tartott, áprilisban ugyanis megtört a felpattanás, és a 100 leginkább kereskedett bor árfolyamát tükröző Liv-ex Wine 100 borindex májusi 4 százalékos esésével újabb mélypontra jutott. Ilyen alacsonyan az index 2010 márciusában járt utoljára. A főként bordeaux-i borokat tartalmazó index a tavaly nyári csúcs óta 23,7 százalékot esett.
A befektetői borpiac forgalmának 80 százalékát adó Liv-ex bortőzsde többi fontosabb index is hasonló visszaesést mutatott az elmúlt hónapban. Érdekes, hogy a válság óta a borindex viszonylag szorosan együttmozgott az S&P 500 részvényindexszel, noha a bor befektetés egyik előnye éppen az lenne, hogy teljesítménye független a többi eszközpiacétól.
Az egyes borok között továbbra is az elmúlt évek legnagyobb slágerének számító Lafite Rothschildok szerepeltek a legrosszabbul, a 2006-os 14, a 2008-as 9 százalékot esett májusban. A 2001-es és 1989-es Petrus, vagy a 2005-ös burgundi DRC, Tache viszont továbbra népszerűek voltak, és 4-5 százalékkal drágultak májusban. A legdrágább borok (Premier Cru) tavalyi szüretéből származó (vagyis 2011-es évjáratú) idén debütáló borok közül egyedül a Lafite kellett a befektetőknek, a többit ugyanis túl drágának találták más, kevésbé előkelő debütáló borokhoz képest.