Jó bornak nem kell cégér – vagy mégis?
Milyen a jó bor, hogyan kóstoljunk és hogyan élvezzük az isteni nedűt, versenyezhetnek-e az alföldi borok a híres borvidékekkel? Ezekre a kérdésekre is választ kaptunk a Rádió 7 szerda délelőtti Napraforgójában. Közszolgálati magazinunk vendége volt Molnár Éva a Vásárhelyi Róna kft sóshalmi borászatának borásza.
Vendégünk elmondta, tulajdonképpen nem is gondolta volna, hogy borász válik belőle, hiszen elsőként csak könyvelőként dolgozott, de a környezet és a sok remek bor megfertőzte, és elvégzett egy borász képzést.
A sóshalmi szőlők a csongrádi borvidék részét képezik és mint minden borvidék ez is rendelkezik zászlóshajóval. Sóshalmon a kövidinka a legnépszerűbb fajta, mely Lezsák Sándor országgyűlési képviselő közbenjárására immáron hungarikum is. A 2011-es termés minden tekintetben kiválónak volt mondható, nagy szép borokat adott, a kövidinka pedig egy különleges illatos, virágos borral lepte meg a borászatot. Mindemellett más fehérborokkal és vörösökkel is foglalkoznak, mint például a kékfrankos, vagy a cabernet.
Vendégünk kiemelte, az alföldi borok is felveszik minőségben a versenyt a népszerű villányi, balaton felvidéki, vagy tokaji borokkal, bennük is van különlegesség, olyan, amit lehet szeretni, de a marketingre, tény, hogy az Alföldön kevesebb pénz jut.
A bornak és a szőlőnek a magyarsággal egyidős hagyományai vannak, melyek a gasztronómia, a kultúra, a vallás, és a történelem minden fejezetében nyomot hagytak. Az orvoslásban is jótékony hatásáról tudnak beszámolni, mely a mértékletesség betartásával kiváló élettani eredményeket produkál.
Egyre nagyobb kultusza van a borkóstolásnak is melyet mindig szakember dirigál. Ilyenkor egy bor sorral készülnek a gyengébbtől a testesebb, karakteresebb borok felé haladva. Megfelelő technikával és alkalommal kóstolva a bort, arra is lehetőség nyílik, hogy az ember finomítsa, fejlessze szépérzékét a borok iránt.
Az új trendről, a reduktív borkészítési eljárásról is beszélt vendégünk, aki kiemelte ilyenkor a levegőtől elzárt közegben készül a bor. A technológia hátrány, hogy hamar romlik és veszít élvezeti értékéből. Sóshalmon manufakturális módszerrel a hagyományok szerint készítik a borokat, Takács Ferenc főborász vezényletével, aki számos országos díjjal és elismeréssel büszkélkedhet.
A műsorban rögtönzött ételsort is összeállítottunk, minden ételhez a megfelelő bort kínálva. Meglepő de olyan előételhez is, mint a gyümölcsleves, adható bor. Ehhez egy könnyed nyári fehérbor dukál, a vörös húsokhoz, például egy vaddisznó pörkölthöz pedig egy teste kékfrankos lehet kiváló. A mézédes desszerthez pedig jól passzol egy sokputtonyos édes tokaji.
Hogy milyen lesz az idei termés azt még sejteni sem lehet, Vince napja jó kilátásokat mutatott, de a későbbi hideg megtizedelte a szőlőst, és még hátra van utolsó fagyosszentünk Orbán napja. Ha ideális marad az időjárás, akkor idén is jó termésre lehet kilátás Sóshalmon.
Szombat Mihály
forrásom a http://promenad.hu/cikk/jo-bornak-nem-kell-ceger-vagy-megis-114517