Pálinkafőzés adómentesen
Július 22-én dönt a parlament az egyes adótörvények módosításáról. A zárószavazásra váró egységes javaslat szerint adómentessé válik a magánfőzésben a magánfőző által évente legfeljebb 50 liter mennyiségben előállított párlat, feltéve, hogy az a háztartásában való személyes fogyasztásra szolgál.
A párlatkészítés szabadságának megteremtése érdekében változik a párlat-előállítás jövedéki követelményrendszere és lehetővé válik az adóraktáron kívüli előállítás, a magánfőzés. A párlat magánfőzés vagy bérfőzés keretében történő előállítása - ide nem értve az értékesítés céljából történő főzést vagy főzetést - egy meghatározott mennyiségig, pontosan évi 50 literig adómentes lesz. A párlat magánfőzés keretében történő előállításához nem kell adóraktári engedély sem.
Az adómentességgel kapcsolatban szükség van a magánfőzés és a magánfőző fogalmának a meghatározására. Eszerint magánfőző az a 18. életévét betöltött természetes személy, aki saját tulajdonú gyümölcsből, gyümölcsből származó alapanyagból, saját tulajdonú desztillálóberendezésen állít elő párlatot. Magánfőzésnek tekintendő a párlatnak a magánfőző lakóhelyén vagy gyümölcsöse helyén használható, legfeljebb 100 liter űrtartalmú, párlat-előállítás céljára kialakított desztillálóberendezésen a magánfőző által végzett előállítása évente legfeljebb 2 hektoliter tiszta szesz mennyiségig.
Bérfőzés esetén az adó mértéke 50 liter mennyiségig a bérfőzött párlatra nulla forint lesz, az 50 liter feletti és az eladásra szánt bérfőzött, továbbá a magánfőzött párlat esetében pedig a normál adómérték alkalmazandó azzal, hogy az adó alapja az alkoholtermék 100 térfogatszázalékos etilalkohol (tiszta szesz) tartalommal hektoliterben meghatározott, 20 oC-on mért mennyisége, illetve a magánfőzésben előállított párlat esetében a vámhatósághoz bejelentett alapanyag tömegben (szőlőbor esetén térfogatban) kifejezett mennyiségéből a törvény 3. számú melléklet szerinti kihozatali arányszámmal számított tiszta szesz mennyisége, hektoliterben. Az így meghatározott, 50 litert meghaladó mennyiségre 276 100 forint lesz az adó mértéke. Fontos ugyanakkor, hogy a tervezet indokolása szerint értékesíteni az 50 literen belül is lehetséges a vonatkozó előírások betartása mellett.
Egy tárgyéven belül a természetes személy vagy bérfőzetőként vagy magánfőzőként jogosult párlatot előállíttatni, illetve előállítani, és egy háztartáson belül vagy csak bérfőzetőként vagy csak magánfőzőként lehet előállíttatni, illetve előállítani párlatot. Amennyiben egy háztartásban több bérfőzető vagy több magánfőző él, úgy az éves mennyiségi korlátok szempontjából az általuk főzetett, illetve főzött mennyiségek egybeszámítandók.
forrásom a http://www.ado.hu/hirek.php?idx=2785&kat=1&s=a&p=0