Kertbarátok borversenye
bor, pince, borászat, szőlő, pálinka, párlat, hírek .. e-mail: tester@fw.hu
2010.02.13. 07:47
Borverseny
Címkék: bor debrecen borverseny
A debreceni kertbarátok idei hagyományos városi borversenyét február 11-én, csütörtökön rendezték meg a Csapókerti Közösségi Házban.
A debreceni termőhelyen termett szőlőből készült borok mellett ezúttal nem debreceni termőhelyen termett szőlőből készült borokat is versenyeztethettek a kertbarátok. A két zsűri elé így összesen 66 bormintát (26 fehérbor- és 40 vörösbor-mintát) nyújtottak be elbírálásra. A fehér és a vörösbor-minták közt 3-3 volt olyan, amik nem debreceni termőhelyen termett szőlőből készültek.
A versenyen a kertbarátok debreceni szervezetei – a „Mathiász”, a boldogkerti, a homokkerti, a csapókerti és a józsai – kivétel nélkül képviseltették magukat, tudtuk meg Balogh Zoltán kertészmérnöktől, a Csapókerti Kertbarát Kör szakmai vezetőjétől.
A fehér borok kategóriájában 1. helyezést ért el Tóth Árpád (Józsa), 2. helyezést Jacsmenik Gyula (Boldogkert), 3. helyezést Nagy Sándor III. (Csapókert). Különdíjban részesültek:Csajkos Péter (Homokkert), Tóth Tibor (Csapókert), Bene Imre („Mathiász”).
A vörös borok kategóriájában 1. helyezést ért el Láposi Imre (Homokkert), 2. helyezést ifj. Kovács József (Boldogkert), 3. helyezést Nemes László (Homokkert). Különdíjat kaptak: Nagy István (Józsa), Csajkos Péter (Homokkert) és Oláh József (Boldogkert).
A megyei jogú város a két kategória első díjaival tisztelte meg a nyerteseket, e díjakat Halász János alpolgármester adta át a legsikeresebb borász kertbarátoknak.
A borbírálatot követően megkérdeztük a zsűrielnököktől, hogy milyennek találták az új borokat.
Pető József kertész üzemmérnök borász, a fehér borokat elbíráló zsűri elnöke:
– 2009 egy nagyon szép esztendő volt, de sajnos nagyon kevés csapadékkal, így nem volt romlás, rothadás. Aránylag magas cukorfokkal és alacsony savtartalommal értek be a szőlők. Ha csak egy kicsivel is, de mindenki később szüretelt, mint az előző években, és a szőlők inkább túlérettek voltak. Ebből adódóan a szín mélyebb volt, a savtartalom nagyon lebomlott. Illatban, zamatban sem volt olyan tökéletes az évjárat, mint az előző, ezen a téren én többet vártam. Az előző évjáratú borok egy kicsit savasabbak, illatosabbak, harmonikusabbak, szebbek voltak az ideieknél. Azok a borok, amik egy kicsit késői szürettel, alacsonyabb savtartalommal inkább egy félédes-édes ízesítéssel jöttek ide, kicsit zavarnak bennünket, mert nem érezzük a bor igazi alap ízét. Tehát csak megismételni tudom, hogy az igazi, kicsit savasabb, illatosabb, szép borok hiányoztak ebben az évben.
Bizáncz László kertészmérnök, a vörös borokat elbíráló zsűri elnöke:
– A vörös borokon is erősen felismerhető az évjárathatás, amelynek mind az előnye, mind a hátránya jelentkezett az elbírált mintákban. Az előnye abban mutatkozott meg, hogy valamennyi bor gyönyörű szép vörös színt kapott – érett szőlőből készültek, jó technológiával. Az évjárathatás másik előnye, hogy az érettebb szőlőből készült vörös borok lágyabbak, és amit elvárhatunk egy jó vörös bortól, hogy bársonyosan fanyar, az tulajdonképpen föllelhető volt az elbírált jobb borokban. Más évjáratokban, mivel ez a termőhely olyan, a vörös borok is savasabbak, és az kevésbé áll jól nekik. Ez volt talán az évjárat előnye. A hátránya pedig olyan borhibákban mutatkozott meg, mint az ecetesedés vagy a kénhidrogén-illat, ami bizony, sajnos, egy kicsit több volt, mint a korábbi években. Azok a vörös borok tehát, amik jól sikerültek, kellemesek, zamatosak, finomak voltak, amellett volt néhány átlagos minőségű, és ahogy említettem, sajnos az átlagosnál egy kicsit több borhibával találkoztunk. Reméljük, hogy a tapasztaltakból a termelők, akikkel erről beszélgetünk, tanulni fognak, és a következő években csak kiváló minőségű borokkal fogunk találkozni.
forrásom a http://www.deol.hu/main.php?c=20737
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://borhirek.blog.hu/api/trackback/id/tr391753947
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.