Megszûnik a borok minõség szerinti besorolása, és a termõhely megnevezése utal majd arra, milyen kategóriájú italt tartalmaz a palack. Az augusztustól bevezetendõ új rendszer az uniós mintát követi. A Kunsági Borvidék vezetõi, szakemberek bevonásával alakítja ki az új eredet- és földrajzi megjelölés szabályait.
Kunsági OEM Ceglédi Cserszegi Fûszeres. Ez szerepel majd például a környéken elõállított minõségi bor címkéjén. A Kunsági azt jelzi, hogy melyik borvidékrõl származik. Az OEM rövidítés az OLTALOM ALATT ÁLLÓ EREDETMEGJELÖLÉS-t takarja. Majd annak a településnek vagy körzetnek a neve következik, ahol a szõlõt termelték, és végül a szõlõfajta neve. A tájborok kódja ezentúl az OFJ rövidítése, azaz az OLTALOM ALATT ÁLLÓ FÖLDRAJZI JELZÉS. Ez alatt már nem csak az adott területhez kötõdõ fajtákat lehet forgalmazni. És 15 százaléka a szõlõnek máshonnan is származhat. Végül az Asztali borok az FN azaz FÖLDRAJZI JELZÉS NÉLKÜL kódot kapják. A dolog valójában még annál is bonyolultabb, mint amilyennek elsõre tûnik.
KERESZTES JÓZSEF, titkár, Kunsági Borvidék Hegyközségi Tanácsa: Lesznek olyan borok, amik mindenféle földrajzi megjelölés nélkül kerülhetnek forgalomba, ezek is kétféleképpen. Fantázianévvel, vagy pedig fajtanévvel.
Ha ugyanis valaki az ország különbözõ pontjain termett szõlõbõl készít bort, akkor nem használhat helyrajzi megjelölést. Attól azonban a bor még lehet jó minõségû. A szakemberek mindezek ellenére állítják: a rendszer mûködõképes, nyugaton bevált. Az egyik garancia, hogy a borok beltartalmi értékeit és tulajdonságait szakmai bizottságok fogják elvégezni, így sem a termõhelyi megnevezéssel, sem az eredettel kapcsolatban nem lehet visszaélni.
KERESZTES JÓZSEF, titkár, Kunsági Borvidék Hegyközségi Tanácsa: Mi is a borvidékünkön, mire elkészülünk a rendszerünkkel, kialakítjuk azt a borvizsgáló bizottságot, aminek az lesz a feladata, hogy minden bort, mielõtt forgalomba kerül érzékszervileg lebírálja, és amennyiben nem tartja alkalmasnak a forgalomba-hozatalra, akkor azzal egyszerûen megakadályozza, hogy a termelõje forgalomba hozza.
A helyi szabályozás kidolgozására a borvidék vezetése a Kecskeméti Szõlészeti és Borászati Kutatóintézetet kérte fel. Az elkészült munkaanyagról a környék szõlõsgazdáival és borászaival is konzultáltak. A tervezetben Cegléd egy 13 települést összefogó termõhely megnevezéseként szerepel. Itt védett eredetû fajtát nem jelöltek meg.
forrásom a http://www.ctv.hu/thir.php?id=5432