A tetszetős üvegek és címkék, a hangzatos díjak, a hangos reklámok bizony nem mindig voltak összhangban a pálinka minőségével. Akadt köztük olyan is, amelyik díjat nyert korábban, azonban a bolti forgalomba hozott „testvére" már egyáltalán nem volt díjnyertes. Ezért is lenne fontos elérni, hogy a polcokra kerülő pálinkák minősítettek, vagy visszaellenőrizhetők legyenek. forrásom a http://www.kisalfold.hu/kitekinto/barackpalinka-teszt_-_nem_jott_be_a_papirforma/2134283/A nagyvállalatok által kínált barackpálinkák jobban szerepeltek, mint a kisebb pálinkafőzdék termékei, derült ki a Teszt plussz magazin pálinkatesztjéből, amelyben érzékszervi bírálat és laboratóriumi vizsgálat alapján állították rangsorba az üzletekben kapható tradicionális magyar szíverősítőket. A vakteszten, a vizsgált 17 márkából a bírálók több pálinkát hibásnak, kellemetlennek minősítettek.
A teszten végzett legjobbak: Agárdi Miraculum Barackpálinka, Kecskeméti Likőripari Zrt. Kecskeméti Barackpálinka, Zwack Kecskeméti barackpálinka.Mint ismeretes, a pálinka elnevezést gyümölcspárlatra csak Magyarország használhatja, a név az Európai Unióban oltalom alatt áll, és csak á-val és k-val írható. Kivétel a barack: a barackpálinka nevet négy osztrák tartomány is magáénak tudhatja.
Az egyik legkedveltebb gyümölcsünk a sárgabarack, ám jó pálinkát főzni belőle közel sem olyan könnyű, derült ki a magazin tesztjéből.
Miközben egyre nagyobb a kereslet a minőségi gyümölcspárlatok, azaz az igazi pálinka iránt, a szakmának még sok csatát kell megvívnia annak érdekében, hogy tisztázódjon a fogyasztókban a pálinka és a tiszta szeszből, aromából, színezékekből készülő szeszes italok különbözősége. Ez utóbbi termékek ártanak a nemes Hungarikum, a pálinka presztízsének, egyetlen előnyük az alacsony ár – állítják egybehangzóan a hazai szakemberek. Ugyanakkor azt sem szabad elhallgatni, hogy a különböző gyümölcsábrával ellátott, pálinkának látszani akaró szeszes italok megtéveszthetik, és meg is tévesztik a vásárlókat. Komoly tradícióval és pálinkás múlttal rendelkező italok éppen a csomagolásuk és a márkanév használata miatt még ma is azt a látszatot keltik, hogy pálinka van az üvegben. De nem! Ez még akkor is így van, ha akad néhány ezek között, amely pálinkaalapú szeszesital, és kategóriájában akár jónak is nevezhető.
A Teszt magazin munkatársai a pálinkateszthez szükséges minták beszerzése során több, a fogyasztók megtévesztésére alkalmas címkét találtak az üzletekben, ami félrevezető tájékoztatásnak minősül. Erről a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló 2008. évi XLVII. törvény rendelkezik. A törvény megsértése esetén a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatósághoz lehet fordulni.
bor, pince, borászat, szőlő, pálinka, párlat, hírek .. e-mail: tester@fw.hu
2010.01.06. 08:32
Barackpálinka-teszt - Nem jött be a papírforma!
Címkék: teszt pálinka ital párlat
1 komment
A bejegyzés trackback címe:
https://borhirek.blog.hu/api/trackback/id/tr301650809
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
sompalinka · http://sompalinka.blog.hu/ 2010.01.07. 11:18:36
Alapvetően egyetértek az írás minden sorával, egyúttal megerősíthetem, hogy jó barackpálinkát, minőségi barackpálinkát "megcsinálni" komoly szakmai feladat. Arra gondolok, hogy kiváló alapanyagból, jól megválasztott technológiával, és a rendelkezésre álló jó technika alkalmazása mellet is, ténylegesen szenvedés "elővarázsolni" a gyümölcsre oly jellemző, hihetetlen komplex, és harmonikus illat-ízvilágot, egy brutálisnak mondható lepárlási folyamat során, szakmailag tisztán, egyéb manipuláció nélkül! Ez az igazi kihívás! Van akinek sikerül, van akinek nem! A cikkben említett szeszes ital ügyek, a fogyasztó megtévesztése, a hungaricum védelme fontos dolog, de érdekes lenne lekövetni egyszer-kétszer a "TISZTA PÁLINKA" életútját is, mert ott is létezhet, előfordulhat "magyaros virtuskodás", némi illegális huncutkodás a készítés folyamatában. És ez sem szép dolog, mint ahogy a palackokon virító azon versenyemblémák megjelenítése sem, melyek nem mutatnak szinkront a beltartalommal,így csak a forgalmazó álmait, vágyait jelenítik meg, persze inkorrekt módon. Hát ez nem szép dolog!