Sok a gyümölcs - kevesebb a pálinka
A pálinkafőzés régen földesúri majd állami monopólium volt. Az uniós csatlakozás után a pálinka szó védjeggyé, az ital pedig Hungarikummá vált. A bérfőzésben készült pálinkákkal - a törvény szigorú olvasatában - a szomszéd nem kínálható meg, viszont kedvezményes jövedéki adó alá tartozik.Az alkohol jövedéki adója - akárcsak a cigaretta vagy az üzemanyag által hordozott terhek esetében - független az eladási ártól. A pálinka és más szeszesitalok jövedéki adóját az alkoholtartalom határozza meg. Jelenleg egy liter tiszta szesz nettó jövedéki adója 2360 forint.
A jelenleg hatályos uniós rendelet szerint "pálinka" csak a kizárólag gyümölcsből illetve szőlőtörkölyből erjesztéssel és lepárlással készült, és nem tartalmaz semmilyen adalékanyagot. Alkoholtartalma legalább harminchét és fél, legfeljebb nyolcvanhat százalék lehet. Ma Magyarországon, a Vám és Pénzügyőrség Országos Parancsnokság nyilvántartása szerint ötvenegy lepárló foglalkozhat kereskedelmi lepárlással. Az általuk palackozott termékekre zárjegy kerül, a jövedéki adót a vásárló fizeti meg.
|
Az országban ötszáznegyven bérfőzde működik |
A bérfőzött pálinkák szabályozása az évek folyamán egyre szigorúbb lett. A bérfőzdék száma százötven év alatt jelentősen visszaesett. A Bach-korszakban még százötezer üst volt Magyarországon, a hetvenes években még több mint ezerkettőszáz, mára ez a szám ötszáznegyvenre csökkent. A hatályos szabályozás szerint, ma kizárólag saját termésű gyümölcsből főzethető pálinka. A törvényt szó szerint értelmezők szerint a "házi főzésű" pálinkából nem szabad megkínálni a szomszédot, s nem szabad ajándékozni sem belőle.
A bérfőzött pálinkák bizonyos mennyiség alatt kedvezményes jövedéki adó alá tartoznak, ami a tiszta alkohol jövedéki adójának ötven százaléka. A kedvezményes mennyiség ötven liter, nyolcvanhat százalékos pálinkát takar, viszont ha a párlat töménysége alacsonyabb, a mennyiségi többlet megengedett. Azaz ha a pálinka "csak" ötven százalékos, abból nyolcvanhat litert főzethet egy háztartás, aki ennél többet főzet, ki kell hogy fizesse az adó száz százalékát.
Hidy István a lovasberényi Pálinka Patika főzőmestere lapunknak elmondta, az idei bőséges termés pálinkafőzés szempontjából nem túl előnyös. Mint mondja, a sok esőnek és a korai érésnek köszönhetően a gyümölcsök beltartalma gyengébb, mint a tavalyiaknak: "száz liter sárgabarack-cefréből másfél literrel kevesebb pálinka lesz idén" - panaszolja. Tavaly közel hétezer liter pálinkát főzött bérbe, zömmel sárgabarackot és szilvát. "Idén sokkal több meggyet főztünk, mint tavaly. Gondolom a kistermelők inkább idehozták nekünk, miután senki sem akarta átvenni tőlük" - mondja Hidy a nyári meggy-botrányra utalva.
Egy liter, ötven százalékos bérfőzött párlat jövedéki adója ötszáz kilencven forint. A bérfőzött pálinkák kereskedelmi forgalomba nem hozhatók.
forrásom a http://www.vallalkozoinegyed.hu/20081007/palinkafozdek_berfozes_kevesebb_mennyiseg