Hatezer százalékos különbség
A Gere-, Polgár- és Bock-borok titkai
Az ország borvidékein kezdetét vette a szüret. A borászat egyik különlegessége, hogy majd’ ugyanolyan minőségű szőlőből lehet literenként háromszáz, de akár tizennyolcezer forintos nedűt is előállítani. A Hetek a villányi borászok titkaira volt kíváncsi.
A Villány–Siklósi Borút Egyesület elnöke, Becker Leonóra több mint húsz éve fotókat készíteni jött egy helyi művésztelepre, majd a helyi borászok egyik legjelentősebb píárosa lett. „Teljesen beleszerettem ebbe a miliőbe, mert együtt jártunk fel a hegyre dolgozni a helyi borászokkal” – mesélte az elnök asszony. Emlékezetes számára egy bácsi, aki lóval ment fel minden nap, még télen is a szőlőjébe, és arra a kérdésre, hogy „Most mit fog csinálni a szőlőben, gazduram?”, azt válaszolta: „Megnézem!”
Becker Leonórának annyira tetszettek már akkor is az itteni emberek, hogy végül a családjával úgy döntöttek, hogy itt keresnek házat. „Életem egyik jó élményének tartom, hogy borászokkal dolgozhatok együtt. Egészen másként gondolkodnak, mint egy átlagember. Hosszú távon kell gondolkodniuk, erre maga a növény tanítja õket és a borászat is, hisz alkotómunkát végeznek” – magyarázta az indokokat.
A borkultúra is sokat változott az elmúlt tíz évben Magyarországon. A rendszerváltás elõtt még egy jó étteremben is így kérdezték, hogy „pirosat vagy fehéret”, és felháborító volt a tudásszint, persze nem is nagyon fogyaszthatott a magyar ember jó magyar borokat, mert a nagyüzemi világ ezt nem tette lehetõvé. Nagyon érdekes, hogy most már nem divatos a mulatozás, hanem inkább az igazi, intellektuális borkóstolás.
Boros Edit és Kellner Edit cikkének folytatása a Hetek hetilapban olvasható.
forrásom a http://www.hetek.hu/?q=node/20267