Boros képzés a pécsi egyetemen
Saját készítésű bort palackozhat és felsőfokú szőlész-borász képzést indíthat a Pécsi Tudományegyetem (PTE), miután a közelmúltban átvette a dél-dunántúli szőlészeti és borászati kutatóintézetet az agrártárcától. A képzés egyedülálló és hiánypótló lenne hazánkban.
Gábriel Róbert, a PTE rektora elmondta: a jövőben nem önálló intézményként, hanem az egyetem turisztikai tanszékéhez csatolva kívánják működtetni a harminckét hektáron gazdálkodó, ezernégyszáz szőlőfajtát és fajtajelöltet őrző, s évente ezeregyszáz-ezerötszáz hektoliter bort előállító kutatóintézetet. A központ ad otthont a tíz legismertebb szőlő-génbank egyikének is.
Hozzátette, hogy az intézet működtetése évente harminc millió forintba kerül a PTE-nek, amely azonban "nem nagy ráfizetés" az ötmilliárd forintos adósságához képest. A kutatóintézet ráadásul képes saját bevételekre szert tenni a borok hazai és nemzetközi értékesítéséből, a költségek pedig tovább faraghatók azzal, hogy az ott dolgozó szakembereket bevonják az egyetem oktatói-tudományos munkájába - olvasható a baranyai napilapban.
Aubert Antal, a PTE Turizmus Tanszékének tanszékvezető tanára lapunknak elmondta, reményeik szerint a felsőfokú szőlész-borász szakképzés már benne lesz a 2009-es Felsőoktatási Felvételi Tájékoztatóban. „Akkreditáltatnunk kellett a képzést, mivel ilyen korábban nem volt Magyarországon. Innentől fogva bármelyik intézmény, amely megfelel a szakalapítási feltételeknek, elindíthatja saját szőlész-borász képzését” – tette hozzá Aubert Antal.
Jó is lenne, ha így lenne, mert szőlészekből-borászokból hiány van, mondja Aubert – rengeteg borászat működik hazánkban, és szükség van olyan szakemberekre, akik a kétéves képzés után, szakmai tudásuk mellett értenek a menedzsmenthez, borturisztikához is.
forrásom a http://oktatas.origo.hu/20080904/boros_kepzes_a_pecsi_egyetemen