Veszélyben lehet az idei szőlőtermés
Ingatag lábakon áll az idei szőlőtermés: a sok csapadék a termés harmadát is elviheti. A gazdák jócskán ki vannak téve az időjárás szeszélyének. A szüretig megfontoltan kell permetezni a jégtől vert táblákon, különben a betegség viszi el a fürtöket. Az idei hozamról még nem nyilatkoznak a borászok.Ha szüretig száraz marad az időjárás, bőséges lehet a szőlőtermés. Ha viszont folytatódik a viharos nyár, akkor akár a termés harmada is veszélybe kerülhet. Egyelőre annyi tűnik biztosnak, hogy a hazai fogyasztásra szánt, mintegy háromszázmillió literes bormennyiség megterem. A tavalyi szerényebb termés után idén sem csordulnak túl a pincék. Szakemberek szerint nem lehet pontosan tudni, miként alakul az egy főre jutó éves hazai borfogyasztás. Becslések szerint még mindig harminc liter jut minden magyarra, de ha a (jövedéki adószerű) marketing-hozzájárulás legutóbbi befizetéseit nézzük, akkor ennek csak kétharmada lehet a fogyasztás, adót legalábbis ennyi után fizetnek.
|
A sebzett szemeket fertőzések támadhatják meg |
Az idei termés mennyiségéről és minőségéről még augusztus elején - holott a legkorábbi csemegeszőlők fürtjeiből már édesebb szemeket lehet csipegetni - sem lehet pontos becslést adni. Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára szerint több borászati vállalkozás is saját prognózissal rukkol elő, ezekből azonban nem szabad az egész országra érvényes következtetéseket levonni. Megtudtuk azt is, ha a fürtök számát nézzük, akkor a tavalyinál biztosan bővebb lehet a szüret. A feltételes mód a főtitkár szerint azért helytálló, mert az idei nyár eddig sok kellemetlen időjárási meglepetést hozott. Régebben is voltak jégesővel kísért helyi viharok, de a borászemlékezet szerint nagyon ritka, hogy száz kilométeres sávban pusztítson a jég, ahogy ez már az idén megtörtént, amikor Pannonhalmától a Kunságig végigverte a határt és a szőlőt úgy, hogy sok táblában minden fürtöt levert a jég.
A szőlősgazdák szerint a jég nemcsak az elsődleges kárral okoz pusztítást, amikor a fürtöket veri le, hanem alattomosan azzal is károsít, hogy a megsebzett bogyókon, leveleken a párás, csapadékos időben megtelepedhet a peronoszpóra, a lisztharmat és a botritisz nevű gomba. Sok birtokos fellélegzik, ha a tovavonuló jég meghagyja a termést. Örömük azonban korai lehet. A jó termésért nagyon oda kell figyelni a növényvédelemre. Ez viszont jelentősen növeli a költségeket, hiszen a csapadékos, gyorsan változó időben úgynevezett felszívódó szereket kell használni. Ezek behatolnak a növény szöveteibe, így a hatóanyagot nem mossa le az első eső. Kovács Elemér szerint a nem megfelelően kezelt, jégvert ültetvényben a kórokozók a termés harmadát is elvihetik.
|
Ahogy a termés mennyiségéről, minőségéről, úgy a várható árakról is óvatosan nyilatkoztak a Hegyközségek Nemzeti Tanácsánál. Ha folytatódik a csapadékos, viharos időjárás, akkor a tavalyi viszonylag magas szőlőárak maradhatnak. Sok bizonytalanságot jelent az is, hogy a Mátraalján a borvidék egyik legjelentősebb szőlőfelvásárlója, a Szőlőskert Borászati és Hűtőipari Zrt. felszámolás alá került. Az egri borvidék kisebb szőlőtermelői számára nem jó hír az sem, hogy az Egervin az idén nem fog jelentős mennyiségű szőlőt felvásárolni. Ez viszont jelentősen befolyásolja a gazdák pozícióit az áralkuk során, lévén a túlkínálat nem a szőlőtermelőknek kedvez.
forrásom a : http://www.vallalkozoinegyed.hu/20080807/harmad_szolo_termes_sok_csapadek_veszely