Látványosan ugyan nem írt alá együttműködési megállapodást a svédországi Göteborg egyeteme a gyöngyösi főiskolával, azonban a két intézmény borászati együttműködései mégis hamar szárba szökkentek.
Ennek első eredménye az Erasmus-programon belüli nemzetközi együttműködés, amelyben - uniós finanszírozásból - a svéd egyetem Európa legkiválóbb borvidékeire viszi el a Károly Róbert Főiskola diákjait.
Egy internetes kapcsolatból indult el a két intézmény egymásra találása, melyben a kulcssszerepet a Göteborgi Egyetem magyar származású docense, dr. Némethy Sándor játszotta.
- Nagy nyugati egyetemektől sem ismert az a kreativitás és rugalmasság, mellyel a gyöngyösi intézmény reagált partnerségi megkeresésünkre – mondja a svéd-magyar szakember, aki szerint a gyöngyösi intézmény fontos partner lehet a svédországi bortermelés meghonosításában.
Bár az észak-európai ország nagyobb része a fagypont körüli átlaghőmérséklet miatt nem alkalmas szőlőtermelésre, Svédország mégis megpróbálkozik saját borok előállításával. Egyelőre egy 90 hektáros kvótát sikerült kiharcolniuk az Európai Uniótól, s ezzel a 14. bortermelő országként szerepelnek a tagállamok között. Két-három éve telepítenek új szőlőket, immár 50 ezer tőke fordult termőre Svédországban. Emellett igen jelentős az ország borimportja, és terjed a borkultúra – fejtette ki dr. Némethy Sándor.
A svéd egyetem nemrég uniós pályázatot nyert, melynek keretében Olaszország legpatinásabb borvidékein vehetnek részt tanulmányi úton a göteborgi hallgatók, akikre 10 nap együttlét vár montpellier-i, vagy udinei borászokkal közösen. A gyöngyösiek is velük tarthatnak, s a projekt végén elkészül egy többnyelvű, nemzetközi oktatási háttéranyag. A tapasztalatcsere mellett hamarosan beindulnak a közös borászati kutatási programok is – vázolta fel dr. Wachtler István, a Károly Róbert Főiskola Kertészeti tanszékének vezetője. A Göteborgi Egyetem kiváló kapcsolatokat épített ki eddig spanyol, olasz, chilei és portugál borvidékek felsőoktatási intézeteivel, így valószínűsíthetően a Károly Róbert Főiskola borászati együttműködései is új erőre kaphatnak a nemzetközi együttműködések terén – tették hozzá a szakemberek.innen van: http://www.heol.hu/index.php?apps=cikk&cikk=143962