Magyar hordót talált a firenzei zsűri a legjobbnak
Tíz év munka meghozta az eredményt az Európai Kádároknak
szerző: Steinbach Zsolt
A legjobb franciaországi barrique (barik) hordógyártókat is lepipálta a bátaapáti székhelyű Európai Kádárok Kft. egy firenzei összekóstoláson. A cég hordóit a magyar borvidékeken és a világ számos országában ismerik.
A firenzei szakmai elismerés felfogható akár születésnapi ajándéknak is, ami azonban nem magától hullott az idén tíz éves cég ölébe. Sikabonyi Miklós elmondta, hogy 1997-ben körültekintő munkával választották ki a cég palotabozsoki telephelyét, és a műszaki vezetőt, Flódung Kristófot, egy régi, nagy szakértelemmel bíró kádárt. Magát a barik hordógyártást csak két év múlva kezdték el, mert kezdetben még nem rendelkeztek saját alapanyaggal. Az első dongákat 24 hónapig szárították a szabadban. Ma már több, mint ezer köbméternyi donga-készlettel rendelkeznek. A gyártás 1999-ben indult. Kezdetben szinte kizárólag külföldre, olasz, spanyol, francia, osztrák, német, USA-beli borászoknak szállítottak. 2003. óta a magyar piacon is jelen vannak, ma már évente több, mint háromszáz hordót adnak el idehaza.
Szállítanak többek között a szekszárdi, a villányi és az egri borvidékre is. Az ügyvezető tájékoztatása szerint a Mecsekből és a Zemplénből vásárolják a faanyagot, évente 1200-1300 köbméter kocsánytalan tölgy rönköt. Ezeket száztíz centis darabokra vágják. A felhasított rönkökből fűrészelik ki a dongát, amelyet felhasználás előtt több évig kezelnek – szárítanak és locsolnak – a szabad ég alatt. Egy köbméternyi rönkből mindössze 0,17 köbméter donga lesz. Így válik a köbméterenként hatvanezer forintba kerülő nyersanyagból köbméterenként 600-650 ezer forint értékű hordó-alapanyag. Amelynek egy köbméteréből űrmérettől függően általában 11 barik hordó készül, a megrendelők igénye szerinti különböző hosszúságú pörkölési időkkel.
forrásom a http://teol.hu/index.php?apps=cikk&cikk=116032