Összeültek hétfőn Brüsszelben az Európai Unió (EU) tagországainak mezőgazdasági miniszterei, hogy megállapodásra jussanak egyebek közt az unió borszektorának reformjáról. A magyar küldöttséget Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter vezeti.
A magyar delegáció környezetéből az MTI úgy értesült, hogy a borreformról szóló vita minden bizonnyal a késő éjszakába nyúlik, és csak kedden várható róla érdemi tájékoztatás. A reform célja, hogy hatékonyabbá, a világpiacon versenyképesebbé tegye az uniós bortermelést, felszámolja a túltermelésből keletkező fölöslegeket, és a támogatásokat célszerűbb módon ossza el. Az EU fő döntéshozó szervének, az Európai Bizottságnak a megoldás mikéntjére vonatkozó eredeti javaslata azonban számos bírálatot kapott, az egyik fő panasz az volt, hogy a tervezet túlzott előnyöket ad a hagyományosan legnagyobb bortermelőknek, Franciaországnak, Olaszországnak és Spanyolországnak. Az Európai Parlament (EP) számos lényeges változtatást javasolt, de az EP-álláspontot ebben a kérdésben jogi értelemben nem kötelező figyelembe venni. A végső döntést most az EU-tagországok kormányainak képviseletében a mezőgazdasági miniszterek tanácsa hozza meg. Magyarország nem vitatja, hogy meg kell reformálni a borpiacot, ám az úgynevezett nemzeti borítékok - támogatások - kérdésében igazságtalannak tartja az előterjesztést.
A brüsszeli bizottság tervei szerint a tagállamok a borágazat fejlesztésére három szempont alapján kaphatnak majd támogatást: 50 százaléknyit történelmi alapon, 25-25 százaléknyit pedig a terület, illetve a termésmennyiség alapján. Magyarország a történelmi alapú részesedést ellenzi, ugyanis így elsősorban azok az országok kaphatnak majd ismét jelentősebb támogatást, amelyek korábban is kiemeltek voltak. További vitás pont a szőlőkivágási támogatás kérdése. Magyar vélemény szerint erre ott lenne szükség, ahol a valós túltermelés jelentkezik. Magyarországon stabil a termelés és a borpiac, itt elsősorban a szőlőrekonstrukció lenne indokolt. A bizottság eredetileg a cukrozást is meg akarta tiltani, de ebben hajlik a kompromisszumra.
A nemzetközi borpiacon az Európai Unió vezető szerepet játszik, a világ bortermelő területeinek 40 százalékával rendelkezik. Az EU emellett a világfogyasztás 57 százalékával az első számú fogyasztó is, és a világexport 65 százalékát kitevő kivitelével szintén világelső.
(mti)