Magyar szőlőből francia fortéllyal
Egy üveg jégbe hűtött pezsgő nélkül elképzelhetetlen a szilveszter vagy éppen egy évforduló. Bár azt mondják, az igazi, a klasszikus pezsgő francia, már nálunk, magyaroknál is 125 éves múltra tekint vissza ez a nagyszerű ital.
„Nagy szorgalom és kitartás mellett sikerült nekem az eddig ismert champagne-i pezsgőboroknál sokkal kitűnőbbet előállítani” – ezt a mondatot vetette papírra Törley József 1882-ben, amikor elhatározta, hogy a franciaországi Reimsben szerzett ismereteit Magyarországon kamatoztatja.
Neki köszönhetően nyitotta meg kapuit a Törley Pezsgőgyár több mint egy évszázada Budafokon. A gyártás a korábban Savoyai-birtokban lévő kastély pincéjében kezdődött magyar szőlőből, francia fortéllyal és szakemberekkel.
Az 1896-os millenniumi kiállításon Törleyék már a „császári és királyi udvari szállítók” kitüntető címet viselték, a század elejére a Törley már a „magyar pezsgő” volt, amely szállodák, kávéházak, vendéglők, orfeumok és bárok kínálatában egyaránt szerepelt.
A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátó-ipari Múzeum legújabb kiállításán korabeli reklámplakátok, a gyártáshoz használt eszközök, klasszikus pezsgőspoharak, bútorok, soha fel nem bontott pezsgősüvegek idézik a kezdeteket és az azóta bejárt utat.
Látható lesz egy pezsgőmáglya is, valamint a cégalapító dédunokája, Törley Mária szobrait és Lukulluszi kútját is megcsodálhatják az érdeklődők.