Gönci, Szerednyei, Transport
A Tölgyfahordó csodás története...
Bár igaz, hogy az elfogyasztott borainknak csak a fele készült fahordóban, de azért minden borfogyasztó számára fontos a tölgyfahordó készítési módjának ismerete.
Ahhoz, hogy igazán megértsük hogyan készül a tölgyfahordó, mindenképpen el kell látogatnunk egy kádárüzembe. Tudom, erre most nincs lehetőség, ezért egy remek áthidaló megoldást találtam.
Egy nemzetközi szintű magyar kádárüzem, akinek a hordóit mi is használjuk, szerencsére segített. Rendelkezésre bocsátott egy szuper filmet, ahol megnézheted a hordókészítés fortélyait.
Probléma van a videó lejátszásával?
Töltse le a Windows Media Player
Egy dolgot szeretnék megemlíteni, így a film után. Szinte minden látogató megkérdezi a pincében, hogy mi barrique-olunk-e? Így erre sosem tudok válaszolni, mert már a kérdés sem teljesen helyes. Sajnos ez a fogalom, rosszul honosodott meg Magyarországon. Mire is gondolok:
Új fahordó használata (rossz nevén barriqe-olás). Ha hosszan szeretnénk mondani: új, belülről megpörkölt fahordóban történő erjesztés és/vagy érlelés.
A technológia lényege, hogy a mustot, vagy az újbort új fahordóba töltik, ahol a tölgyfából beoldódó tannin a bor színét mélyebbé, stabilabbá, struktúráját vastagabbá, tömörebbé, illatát, ízét jellegzetes csokoládés, pörkölt mogyorós, füstös jelleggel egészíti ki.
Nagyon fontos! A fa ízű bor hibának számít! Úgy mondják, a bornak ki kell érdemelnie az új fahordót! Csak a nagy testű, komoly boroknál alkalmazható az új hordó! Ha a bornak olyan íze van, mint a gyerekkorban rágcsált hurkapálca vagy a grafitceruza nyers fa íze, akkor a borász nagy hibát követett el!
Említést kell még tenni a Magyarországon használatos fahordók nevéről és méretéről. Elsőként, a tipikus gömböc, hasas alakú magyar hordófajták: Gönci (136 l), Szerednyei (200-300 l) fél Transport (400-500 l) Transzport (600-1000 l) Ászok hordó (1000 l fölött) másodikként a francia típusú hosszúkás, szivar alakú Barriqe: gyártják 225 l-től 1000 l-ig. A két hordó típus készítése között semmi különbség nincs csak az alakjuk.
Ön túl van az alapokon. Következő részekben belenézünk a borkészítés titkaiba!
Legyen kellemes napja!
Demeter Csaba
Demeter Pincészet
www.demeterpinceszet.hu