A szerencsi jegyző és a főépítész is a hőerőművet építő cégnek dolgozott
Bíró László és Csanádi Béla állítólag a szerencsiek érdekét védte, és elkerülte a figyelmüket az összeférhetetlenségről szóló szabály. Legalábbis a jegyző ezt mondta a Magyar Televízió Szempont című műsorában.
Bíró László a köztelevízió riportműsorában úgy fogalmazott, az önkormányzat továbbra is fontosnak tartja, hogy ránézzen az építők körmére, ezért megtalálják a módját, hogy képviselőjük legyen a BHD Hőerőmű Kft. felügyelőbizottságában.
Cirkusz?
A borászok és környezetvédők által is ellenzett szalmatüzelésű erőművet építő céget az InfoRádió is megkereste, de azt a tájékoztatást kaptuk, hogy Hujber Ottó igazgatósági elnök külföldön van, és csak hétfőn lesz elérhető.
A hét elején azonban még itthon volt, és akkor a Szempontnak azt mondta, hogy az egész ügy egy cirkusz, amit a beruházás ellenségei rendeztek meg.
"Várjuk, hogy a város képviselőtestülete olyan személyeket jelöljön, akiknek nincs összeférhetetlensége. Egyébként örömmel látjuk, hogy ez a probléma kijön, hiszen ebből is látható, hogy a projekt ellenségei mindent meg tesznek annak érdekében, hogy valahogy fogást találjanak a projekten" - mondta Hujber Ottó.
"Most sikerült fogást találni, de azt gondoljuk, hogy egy adminisztratív hiba feltehetően nem azt mondja, hogy emiatt a projekt rossz, emiatt nem teremt majd munkahelyeket, emiatt nincs rá szükség. Ebből látszik tulajdonképpen, hogy mi a cirkusz lényege" - fűzte hozzá a BHD Hőerőmű Kft. igazgatósági elnöke.
Nem tudták?
Az InfoRádió megkereste Szerencs polgármesterét, aki azzal próbálta menteni a polgármesteri hivatal két munkatársát, hogy szerinte mindketten megfeledkeztek a szabályokról.
Rózsavölgyi Endréné, aki egyben szocialista országgyűlési képviselő is, azt mondta: a jegyző és az építész osztály vezetője figyelmetlen volt.
Arra a felvetésre, hogy éppen a városi jegyző feladata a törvényességi felügyelet, és ő siklott el a saját magát érintő összeférhetetlenségi szabályok felett, azt felelte: ez valóban nem helyes, a két köztisztviselő azonban semmilyen tiszteletdíjat nem vett fel a munkáért.
Azt fontosnak tartja, hogy a város jelen legyen a beruházás megvalósításakor, az érdekeik érvényesítése végett.
Állítólag nem jelent kockázatot
Érdemes megemlíteni, hogy az Élet és Irodalom című hetilap november 2-án hosszú cikket közölt az erőművel kapcsolatos vitákról Bokor Pál tollából.
Az összességében a beruházás mellett érvelő írásban a szerző idézi Csanádi Béla szerencsi építési osztályvezetőt és egyben felügyelőbizottsági tagot, aki meggyőződéssel állította, hogy a legkorszerűbb légtisztító technikával felszerelt biomassza-erőmű ugyanolyan kicsi kockázatot jelent majd a Világörökség részévé nyilvánított tokaji borvidékre, mint például a mára már szintén környezetbarát technológiával dogozó szerencsi cukorgyár.
Sokan azonban nem így gondolják, és az ő soraikat erősíti többek között Sólyom László köztársasági elnök és Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter is.
Utóbbi azt javasolja, hogy - mivel az engedélyezési eljárás szabályos volt - a helyiek népszavazással akadályozzák meg az erőmű megépítését.
forrásom a www.inforadio.hu + Herczeg Zsolt