- Szerzõ: Gaben
A receptek szemlézése előtt kezdjük egy kis illúziórombolással. A forralt bor valójában csak majdnem forralt bor. Állítólag nem szabad forralni, csak forrpontig hevíteni, különben elveszti a bor az aromáját, na és az alkohol egy része is elillanhat belőle. Ehhez annyit fűznénk még hozzá, hogy a kóstolgatásnál viszont érdemes kicsit várni, amíg fogyasztható hőfokúra hűl, hacsak nem vagyunk azbeszt torkúak. A forralt bort is kínáló vendéglátó egységek számára pedig csak annyit súgnánk, hogy a forralt bor nem egyenlő a meglangyított borba lóbált fűszerfilterrel, és a csapni való borászati termékeket sem járja elsütni a melegedni vágyóknak, még akkor sem, ha a régiek sokszor akkor fanyalodtak a forralt borra, amikor a megpimpósodott bor állagát fűszerekkel és cukorral összeforralva próbálták javítani. A forralt bor igenis megérdemli, hogy kifogástalan minőségű borból állítsuk elő, a vörös boron kívül a fehér bor is szóba jöhet.
A nedűnek a tél közeledtén kívül az is aktualitást kölcsönöz még, hogy már a hagyományos népi gyógyászat is alkalmazta meghűlés esetén, igaz, akkor még nem lehetett Erős Pistát kapni, de a cseresznyepaprika is megtette. Hiába tud jól esni a hidegben a forralt bor, nem érdemes csak erre alapozni. Öltözzünk rétegesen.
Igaz, hogy a forralt borban kevesebb az alkohol, mint a disznóvágások első számú lélekmelegítőjében, a pálinkában, így nem tágítja annyira ki az ereket, és nem adunk le annyi hőt, de arra azért alkalmas, hogy berúgjunk tőle.
A forralt bor ízlések és pofonok szerint nagyon sokféle módon lehet elkészíteni, és szinte mindenkinek készülhet, kivéve a volán mögé ülőket, na jó, a gyerekeknek szánt kölyök forralt bort ők is ihatják. Ehhez fehér szőlőlevet kell 2 evőkanál málnaszörppel 1 evőkanál mazsolával, 1 rúd fahéjjal, 2 szegfűszeggel, egy csipet őrölt gyömbérrel, felmelegíteni, majd kivenni belőle a fűszereket, hozzáadni egy citromlevét és ízlés szerint mézet. A klasszikus recept szerint viszont vörösborral dolgozunk, literenként 8 dkg cukor kell hozzá, 1 rúd fahéj, 5 szegfűszeg, 2 szegfűbors és egy fél citrom.
Igazi gurmanoknak pedig az aszalt gyümölcsös forralt bort ajánljuk meleg szívvel.
Hozzávalók: 1 l vörösbor, 1 narancs, 3 szegfűszeg, 2 darabka fahéj, 1 kiskanál reszelt gyömbér, 5 dkg mazsola, 5 dkg vegyes aszalt gyümölcs (alma, szilva, meggy), 15 dkg cukor, 1 kis pohárka rum
Hámozzuk meg a narancsot, majd vágjuk fel. A narancshéjból egy keveset és a fűszereket kössük bele egy vászondarabba. A bort öntsük zománcozott vagy rozsdamentes lábasba, adjuk hozzá a cukrot és a fűszereket, majd lassú tűzön kezdjük melegíteni, míg a tetején fehér hab nem keletkezik. A habot kanállal szedjük le, és öntsünk hozzá rumot, tegyük bele az aszalt gyümölcsöt, a mazsolát. Keverjük össze és hagyjuk 20 percig állni, hogy az ízek jól összeérjenek Miután eltávolítottuk a fűszeres csomagocskát, a poharak aljára tegyünk egy-egy szelet narancsot, és porciózzuk szét az aszalt gyümölcsös forralt bort.
forrásom a www.holgyforum.hu