Az álom egy borospince |
| Egy jó befektetéssel 10 év alatt ötven millióhoz juthatunk, amelyből már meg lehet valósítani az álmot |
Maya Ernő ennek a gyerekkori élménynek a hatására kezdett el bort készíteni, és mostanra a legelismertebb szakértők egyike. 2002-ben ő kapta például az év bortermelője címet, amely igen rangos kitüntetés. Az ő álma minden évben valóra válik: olyan bort készít, amelyre méltán lehet büszke. |
Ismerkedjenek meg Maya Ernővel, aki már régóta foglalkozik borkészítéssel. Az ötvenes években járt egyetemre, jelenleg pedig egy neves pincészet főborásza.
Az emberek egy része azt mondja, hogy aki otthonról nem hozott szőlőszeretetet, és borkedvelést, az nem is lehet jó borász. A másik, akihez én tartozom, vagyis ezt az elvet képviselem én, én meg azt mondom, hogy, én Tótkomlóson születtem, ott nincs szőlő. Én úgy csöppentem ebbe bele, hogy még annak idején apám malomban volt vállaltvezető, elmentünk a dolgozóknak borért Szeged környékére - mondta Maya Ernő, főborász, Nyakas Pince.
De térjünk vissza a kezdetekhez. Először is pincét kell vásárolni. Egy borospince ára most 10 millió forint körül van, de ehhez még nem biztos, hogy szőlőterület is jár. Egy ilyen pince megvásárlásához, jelzáloghitel-felvétellel juthatnak a legkönnyebben hozzá, hiszen a bank akár a 60 százalékot is kifizeti egy ilyen konstrukcióban.
Maya Ernő azt mondja, hogy először a területet kell gondosan kiválasztani.
Igen, ám, de a pince még nem elég a borkészítéshez. Szőlőt is kell telepíteni, legalábbis Ernő bácsi ezt tanácsolja, mert a legfontosabb, hogy az alapanyag mindig a rendelkezésünkre álljon.
Jó termőterülethez hozzájutni nem könnyű, legyen szó fehér- vagy vörösboros vidékről, ezért a telepítés a legjobb módszer. Azt azonban tudni kell, hogy a tőkék 2 év múlva teremnek először, tehát bele kell kalkulálni, hogy addig csak betenni lehet a pénzt az üzletbe, kivenni nem. A terület nagyságától függően újabb milliókról beszélünk.
Ha tehát már van termés, akkor szüretelni kell, ehhez pedig munkásokat kell fogadni, hiszen a barátok kedve és szakértelme már nem elég egy profi szürethez. A legolcsóbb szüretelőmunkás napi bére kb. 5 ezer forint, tehát ezzel is számolni kell. És akkor még nem beszéltünk a gépesítésről, amely egy modern pincészetben elengedhetetlen követelmény.
De még mielőtt teljesen elkedvetlenítenénk a borospincére áhítozókat, nézzük meg, egy jó befektetéssel mennyi pénzhez lehet jutni, mondjuk 10 év alatt. A vállalkozó kedvűeknek jó hír, hogy létezik hozamgarancia is a piacon.
Egyrészt ad egy tőkegaranciát, hogy a pénze nem veszik el, tehát, ha valaki 10 millió forinttal indítja ezt a befektetést, akkor ez egy egyszeri díjas united link termék. Ebbe a 10 millió forintot beteszi, és 10 különböző részvénybe fektetjük az ő pénzét, és 10 év alatt, félévente megnézzük, hogy milyenek voltak az árfolyamai ezeknek a részvényeknek, és a 10. év végén minden egyes részvény tekintetében a legmagasabb értékét fogjuk kifizetni - ismertette Schuszter Péter, elnök-vezérigazgató, Generali Alapkezelő Zrt.
Paraméterek
Jellemzői: 10 különböző blue chip részvénybe fektet
Befektetett összegFeltételezett hozamLejáratkori összeg
10 000 00010%25 937 425
10 000 00016%44 114 351
10 000 00022%73 046 314
Tehát mi abból indultunk ki, hogy aki vállalkozik, annak van induló tőkéje, és azt a tőkét jól forgatva olyan összeghez juthat, amellyel már bele lehet vágni a borbizniszbe. Az 50 millió szép, kerek összeg, ebből már nem reménytelen a gépesítés sem, hát még a 70 millióból. Azt ugyanis világosan kell látni, hogy a berendezések rengeteg pénzbe kerülnek.
Egy nagyon egyszerű palackozó megvásárlása is többmilliós tétel, nem beszélve arról, hogy dugó és címke is kell, ami legalább 200 forint palackonként. A gusztusos üveget pedig jobban lehet értékesíteni, tehát megéri rászánni némi pluszköltséget.
Miután sok pénzről van szó, érdemes nem csak egy ajánlatot meghallgatni, ezért felkerestünk még egy szakembert, aki szintén elérhetőnek tartja a borospincéről szőtt álmot, az ő számításai szerint is összejön az ötven millió 10 év alatt.
És most vissza Maya Ernőhöz, aki azt tanácsolja, hogy a borospince mellé a gazda adjon még valamilyen plusz szolgáltatást is, mondjuk építsen fogadót, mert néhány pohár finom bor után bizony mindenki megéhezik, és jólesik néhány falat. Így marketing szempontból is jobban jár, a vállalkozás pedig több lábon áll majd.
forrásom a hirado.hu