A biobor a Biokontroll szerint | | |
A kacifántos EU biorendelet (a Tanács 2092/91 Rendelete) furcsa helyzetbe hozta a borászokat, hiszen a feldolgozást részletező rendelkezések – deklaráltan – a borra nem vonatkoznak.
Az EU bio szabályozásban egyértelmű a szőlőtermesztés helyzete. Vitán fölül áll, hogy az EU 25 tagállamában bioszőlő csak az lehet, amelyet a 2092/91 előírásai szerint termeltek, ápoltak, láttak el tápanyaggal, védtek a betegségek, kártevők ellen. Más a helyzet a borral. Ha belegondolunk, könnyen belátható, hogy a nagy kiterjedésű, és sokféle borkultúrát felölelő EU nem vállalkozott a borkészítés szabályozására, hiszen nagyon eltérő tradíciójú borászati eljárásokat kellett volna azonos korlátok közé szorítania. Ennek része, hogy a borkezelés oxidatív legyen vagy reduktív, hogy milyen derítőanyagokat alkalmazzanak, hogy milyen adalék- és segédanyagok alkalmazhatók (gyanta, más gyümölcsök, sárgavérlúgsó, borkősav, cukrozás, alkoholos szeszfok emelés, kénezés stb.), miből lehetnek a must- és bortárolók, hogyan lehet házasítani a borokat stb. A mai gyakorlat a következő: a bioszőlő borrá feldolgozása során az EU és – a jelentős különbségeket takaró – nemzeti bortörvényeket veszik figyelembe, vagyis bioszőlőből az általános előírások szerint készül a „bioszőlőből készült bor” vagy másutt a „biobor”. A szabályozatlanság viszont sajnos bizalomvesztéssel is járhat. Nemrég még az a kérdés is felmerült külföldi borász részéről, hogy lehet-e a „biobor” készítés során nem bio répacukorral emelni a must cukortartalmát, hiszen náluk (és nálunk is) a hatályos (nem bio) borrendelet erre lehetőséget ad. Mivel az adalék- és segédanyag, és az élelmiszerekben rakható nem biotermékek (tudjuk, legfeljebb 5%-ig) listája a borra nem vonatkozik, bizony lehet! No de ilyet biobornak hívni több mint arcátlanság, erre a „bioszőlőből készült bor” jobban illik, de még ez is félrevezető, főként azért, mert a nem bio cukor már hosszú évek óta nem tehető a bioélelmiszerekbe! A szabályozatlanság azzal a kockázattal jár, hogy végül a borász egészen mást tarthat biobornak, mint amit a fogyasztó annak vél; tudjuk, hogy más biotermékeknél ilyen helyzet nem fordulhat elő! A bizalomvesztés elkerülése nagyon fontos, ennek érdekében vannak privát – védjegyes – biobor előírások szerte a világon, sőt Olaszországban biobor jogszabály is létezik, és ezért alkotta meg a Biokontroll Hungária Kht. is az előírását. 2006 szeptembere után készült borok csak akkor viselhetik a Biokultúra és a Biokontroll védjegyet, ha ezen előírások betartásáról meggyőződtünk. Az előírás elkészítése során építettünk az IFOAM előírásokra, egy EU-s biobor tervezetre, és főként borosgazdáink véleményére. Lássunk néhányat az előírások közül:
Nehezek a feltételek, de az előírásokat betartó borászok büszkén viselhetik a jól ismert védjegyeket, hivatkozhatnak arra, hogy borukat a Biokontroll Hungária Kht. előírásai szerint készítették. Vannak borászaink, akik már régóta „beleférnek” előírásainkba, közéjük tartozik a Rai Vini borászat is, amely nemrég, a vörösborok hazájában Bordeaux-ban nyert aranyérmet Greta cuvee-jével, amelyhez ezúton is gratulálunk. Dr. Roszík Péter |