Borászcégek kartellgyanúban
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) eljárást indított több Bács-Kiskun megyei borászati vállalkozás ellen, mivel a hivatal feltételezése szerint a borászok áregyeztetést folytattak a fehér szőlő felvásárlása során - közölte a GVH pénteken.
"A rendelkezésre álló adatok alapján az is feltételezhető, hogy az áregyeztetés hatására az egyeztetés előtti időpontokban alkalmazott felvásárlási árakat a megegyezés hatására egységesen csökkentették" - áll a közleményben.
Az előzetes értesítés nélküli helyszíni szemle lehetőségét a GVH számára a versenytörvény biztosítja. A versenytörvény rendelkezései értelmében a helyszíni szemléhez előzetes bírósági jóváhagyás szükséges. A közlemény szerint a versenyfelügyeleti eljárás megindítása nem jelenti annak kimondását, hogy a nevezett vállalkozások a jogsértést elkövették.
Az eljárás a tények tisztázására és ezen keresztül a feltételezett jogsértés elkövetésének bizonyítására irányul. Az MTI megkeresésére Áman István, a Kecel-Borker Kft. ügyvezetője "képtelenségnek" nevezte a versenyhivatal feltételezését, mint mondta, a felsoroltak között vannak olyan cégek, amelyeknek a vezetőjét nem ismeri, a nevüket sem tudja.
A megegyezésnek véleménye szerint az is ellentmond, hogy különböző nagyságú vállalkozásokról van szó. "Az árak a felvásárlás idején nem csökkentek, hanem folyamatosan emelkedtek" - mondta az ügyvezető. Áman István hangsúlyozta, hogy a fehérszőlő felvásárlási ára a 2006-os, kilogrammonkénti 50 forintról ebben az évben hetven forint fölé emelkedett. Palásti Péter, a Palásti Borászat Kft. ügyvezetője elmondta: napról-napra változott a szőlő felvásárlási ára, amely felfelé mozgott.
Az ügyvezető hangsúlyozta, hogy a felvásárlás időszakában egyetlen forinttal sem csökkent fehérszőlő ára, ezért a versenyhivatal eljárását teljesen alaptalannak tartja. Mihálovics András, a GVH szóvivője a Vállalkozói Negyed kérdésére elmondta , hogy a Gazdasági Versenyhivatal várhatóan 180 nap múlva hoz döntést a kartellgyanú ügyében. A vizsgálati idő azonban egy évre is kitolódhat, ha újabb információk derülnek ki vagy más cégek neve is felvetődik a nyomozás közben. Az említett borászati vállalkozások versenykorlátozás miatt még nem kerültek szembe a GVH-val.
forrásom az origo.hu