Tokaji borvidék: egy bánya adja meg a kegyelemdöfést?
Kisbári polgármestere az InfoRádióban elmondta: a kassai körzeti bányahivatal már kiadta az engedélyt a perlitbánya megnyitására, de ők fellebbeztek a bányaigazgatóságnál.
Olcsó és sokoldalú
A perlit viszonylag magas víztartalmú vulkanikus kőzet, külszíni fejtéssel bányásszák. Alacsony sűrűsége, viszonylagos olcsósága és jó hőszigetelő képessége miatt számos területen használják, például az építőiparban hőszigetelésre és tűzvédelmi célokra, szűrési segédanyagként, és a kertészetben is.
A szlovákiai település első embere hangsúlyozta: a szőlő egyik legnagyobb ellensége a por, hiszen rászáll a levelekre és a fürtökre, így nem keletkezik cukor. Csizmadia Albert hozzátette: a szőlészeti szakemberek egyöntetűen a bánya megnyitása ellen vannak, mert az tönkreteszi a borászatot.
A kassai megyei hivatal is teljes mértékben ellenzi a bányát, hiszen a megyében nem a bányászatot, hanem a szőlészetet-borászatot, valamint a turizmust szeretnénk fejleszteni - emelte ki a polgármester.
A megyei hivatal elnöke felkérte a környezetvédelmi minisztert, hogy tegye lehetetlenné a bánya megnyitását, továbbá várjuk a bányaigazgatóság fellebbezésünkre adott válaszát is. Ha a hatóság nem vonja vissza az engedélyt, bírósághoz fordulunk - hangsúlyozta Csizmadia Albert.
Védetté nyilvánítaná
Köteles László, a szlovák parlament képviselője az InfoRádiónak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a bányahivatal csak elvi engedélyt adott a terület bányászati célú használatára, a bánya megnyitását ez még nem teszi lehetővé.
A pozsonyi parlament környezetvédelmi bizottságának tagja elmondta: a legutóbbi ülésen foglalkoztak az üggyel, amely egyelőre a fellebbezési szakaszban van.
A Magyar Koalíció Pártjának képviselője szeretné védetté nyilvánítattni a tokaji borvidéket - saját hatáskörében annak szlovákiai részét -, hogy ne lehessen mesterséges beavatkozással megváltoztatni, tönkretenni a táj értékeit, egyebek mellett a borászatot.
A politikus fontosnak tartja, hogy a bánya esetleges megnyitásával ne előzhessék meg a védettség kimondását, ne teremtsenek kész helyzetet.
A magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium az InfoRádió megkeresésére közölte: hivatalosan még nem kaptak értesítést a tervezett bányáról, ezért szerdán levélben keresik meg a szlovák társminisztériumot.
Szlovákiában nem csak a perlitbánya fenyegeti a tokaji borvidéket, hanem a Tőketerebesre tervezett széntüzelésű hőerőmű is, amelynek könyezetvédelmi hatástanulmányát elfogadhatatlannak tartja a magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium.
A tárca szerint a dokumentum a légszennyezés kérdésében nem támasztja alá megfelelően azt az állítást, hogy a beruházásnak nem lesz határon átterjedő hatása, ökológiai és vízvédelmi szempontból pedig meg sem vizsgálja ezt a lehetőséget. A minisztérium még augusztus közepén jelezte Szlovákiának, hogy be kíván kapcsolódni a környezeti hatásvizsgálati eljárásba. Az erőmű ellen a magyar államfő is tiltakozott.
Hazai pálya
Sokak szerint azonban Magyarország sem áll jobban a tokaji borvidék védelmével, hiszen a szerencsi szalmatüzelésű erőmű földmunkái már meg is kezdődtek. Korábban a tokaji borászok, a település polgármestere és a megyei közgyűlés elnöke is tiltakozott a projekt ellen, eredménytelenül.
Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter szerint népszavazást kellene tartani a kérdésről, Tokaj polgármestere szerint azonban erre már nincs idő.
Az erőmű ellenzői elsősorban a megnövekedett kamionforgalom káros hatását hangsúlyozzák - a szalma nagy részét az Alföldről szállítanák -, és kiemelik, hogy nem vizsgálták az erőműnek a borvidék sajátos mikroklímájára gyakorolt hatását sem.
Sólyom László köztársasági elnök szerint a Szerencsen felépülő erőműben tízpercenként egy kamionnyi szalmát tüzelnek majd el, ami jelentősen növeli a terherforgalmat a környéken, emellett veszélybe kerül Tokaj világörökségi címe is.
Szabó György, Tokaj és Szerencs szocialista országgyűlési képviselője úgy véli: a beruházás nem veszélyezteti a helyi borászatot; az erőmű megépítését engedélyező regionális környezetvédelmi felügyelőség szerint pedig az erőmű megfelel a környezetvédelmi előírásoknak, ám a hatóság "nem vehet alapul ipari vagy turisztikai szempontokat".
forrásom és a Hanganyag: Molnár Anikó és az inforadio.hu