A hét bora: Bussay Csörnyeföldi Tramini 2006
Ezen a héten olyan bort töltünk poharunkba, amely kis mértékben garantáltan orvosság. Olyasvalaki készítette ugyanis, aki az orvoslást nap mint nap gyakorolja. Bussay László doktor úr egy Zala megyei kis faluban körzeti orvosként praktizál. Azon ritka dokik egyike, aki nem csak a betegségekhez, de az emberhez is ért.
Amúgy nem csak úgy hűbelebalázs módjára vágott a borászkodásba. A Bussay családban mindig is volt a bornak hagyománya. Mint minden rendes nagypapának, az övének is volt pincéje meg egy hektár szőlője. Tehát volt mit folytatnia, igaz, nem Baranya megyében, ahonnan származik, hanem Zalában. Történetesen ott talált vissza a "saját" gyökereihez.
Csörnyeföld múltja a borban gyökerezik. Itt ér véget a Zalai-dombság, és lesz belőle Muraköz. A déli fekvésű domboldalak annyi ideig lubickolnak a napfényben, mint a szubmediterrán vörösboros termőhelyek. Évente leesik 800-900 milliméter csapadék.
A fügefa jobb években akár háromszor is képes gyümölcsöt hozni. A szőlő agyagba mélyeszti gyökerét, amibe itt-ott kavicsréteg vegyül. Mivel az agyag megtartja a vizet, még az olyan extrém, negyven fokos melegek sem okoznak komolyabb kárt, mint amilyenben az idei nyáron részesültünk.
Bussaynak nem titkolt célja, hogy ezt a méltatlanul elfeledett Balaton-melléki borvidéket ismét szőlőskertté varázsolja. Amit a doktor-borász az elmúlt tíz évben palackba tett, az már önmagában is csoda. Borai az első pillanattól kezdve egyediek. Különösebb technológia nélkül készültek (készülnek) ezek a hallatlanul tiszta, a szőlő eredeti értékeit hangsúlyozó borok.
A tramini nem könnyű műfaj. Általában megosztja a borrajongókat. Van, aki lelkes rajongója, viszont olyan is akad, aki nem szívesen sorolja a borok közé. Bussay szerint Csörnyeföldet az Isten is a tramininek teremtette. Ősszel a nappalok és éjszakák közötti hőingadozás mértéke éppen e fajta szeszélyes természetéhez van igazítva.
Azt az alapigazságot, hogy a bor minősége a szőlőben kezdődik, a doktor úr igazán magáévá tette. Ültetvényei kifogástalanok, hozamkorlátozás tekintetében pedig csak a legnagyobbakhoz hasonlítható. Bussay hitvallása: egy tőke egy palack bor.
Nnézzük, milyen is ez a tramini közelebbről! Színe vibráló sárga, az illata első szippantásra libamájpástétomot idéz. Ez senkit se tévesszen meg. Pár perc, és a pohárban rózsa nyílik. A traminit a kezdő borértők is könnyűszerrel felismerik. Jellegzetes rózsa- és licsiillatát egyetlen más bor sem képes produkálni.
mpalázasan legfeljebb egy kései szüretelésű tokajival lehetne összekeverni. Édeskés, botrytiszes-akácmézes jelleg valóban felfedezhető az illatban.
Meg némi egzotikus, keleti fűszer. Ízben mindez töretlenül folytatódik. Sűrű, olajos test, buja, tobzódó zamatok, narancsvirágot és lime-ot ötvöző utóíz.
A keleti asszociáció kikerülhetetlen. Főleg, ha megfelelő gasztronómiai partnert szeretnénk mellé választani. A távol-keleti konyha bármelyik fogását bátran ajánljuk. Mindent, amiben az édes-savanyú-csípős vonal tetten érhető. Mi currys csirkéhez ittuk, tandoori kemencében sült szezámmagos piláffal.
forrásom a Deluxe Magazin