| Családi vállalkozásnak indult, ma már Észak-magyarország egyik legjelentősebb minőségi borforgalmazó cége |
"A vállalkozás úgy kezdődött, hogy 1989 - et írunk, én akkoriban az Egervinnél voltam, a Bor Múzeumot vezettem, a társam Kis Gábor vendéglátózott, eredeti szakmáját tekintve erdész. Hozott egy újságot amibe az állt, hogy magán palackozó létesült a Balaton partján Lovason, Őri Sándor néven, és ez a vállalkozás gyakorlatilag innen indult. Azt mondja nekem a Gabi, hogy miért ne próbáljuk meg mi is, és nekem volt egy kis pincém, és gyakorlatilag erre épült a dolog - emlékezett vissza Juhász Károly a Vitavin Kft tulajdonosa.
Az indulásnál a tulajdonosok hol kapáltak, hol permeteztek, hol piacot kutattak, hol meg a pincét nagyobbították. Ám még mielőtt igazán beruháztak volna a cégbe, tapasztalatot szereztek a szomszédos Ausztriában. Burgelandban, a családi vállalkozásban működő borászatokat tanulmányozták. Innen nem csak ismereteket hoztak magukkal, hanem egy hatfejes palackozót is, amivel megkezdődött a termelés. Ma már ennek a kapacitásnak a többszörösével állítják el ő a jó fajta egri nedűt.
"Éves szinten van 14 ezer hektó borunk, 1 millió palackot állítunk elő, aminek a 70% - a mind külföldön talál gazdát. Művelünk közel 120 hektár szőlőt, majdnem azt mondom, hogy ketten csinálunk mindent. Szervesen, tevékenyen részt veszünk minden munka folyamatban, és akkor egyre kevesebb a baleset úgy idéző jelben - ismertette Juhász Károly.
A tulajdonosok szenvedélyesen végzik munkájukat. Legalább 10 éve nem voltak szabadságon. Azért dolgoznak ilyen keményen, hogy a gyerekeiknek az élete majdan sokkal könnyebb legyen.
Nagyon - nagyon sokat fáradozunk azért, hogy az Egri Bikavér hírneve szerte a világban minél nagyobb legyen. Egyetlen egy igazi ünnepünk van : a Bikavér napok, ez július 7 - 8 - án szokott történni, amire összejönnek a környék borászati szakemberei és egy kicsit próbálunk ünnepelni - mondta
Juhász Károly.
Hát én úgy gondolom, hogy erre vagyok a legbüszkébb. 2000 - ben volt az egri borversenyen a legjobb Egri Bikavér a miénk. Ez az 1997 - es évjáratú, és úgy gondolom itt azért valami képzeletbeli koronát csak sikerült megszerezni - tette hozzá a tulajdonos.
A magyar piac telítettségének okán termékeik nagy részét külföldön értékesítik. Ezzel kikerültek az úgynevezett negatív árspirálból, , ami Magyarországon arról szól, hogy nagy áruházláncok a bort a minél olcsóbban akarják megvenni!
Mi nekünk pl.12 éves kapcsolatunk van egy amerikai céggel, 12 éve óta minden évben eladunk nekik 300 ezer palack Egri Bikavért, egészen pontosan Los Angelesbe. Meg azon kívül van Amerikában 2 - 3 más partnerünk is a Keleti partvidéken. Ami még számottevő az a Norvég piac, ott egy Svéd beszállító viszi a borunkat, egészen pontosan Egri Merlot, ez is egy olyan 300 ezer palackot visz el évente. Érdekes lehet még Japánban egy olyan 30 - 40 ezer Cabernet Savignon, és hát folyamatos útkeresés van - mondta
Juhász Károly.
Újdonság még a kínai piac, és újdonság még az orosz piac is. Ezekben óriási lehetőség van.Mint ahogy volt korábban is. Juhász Károly meggyőződése, hogy a a rendszerváltás idején értelmetlen volt kivonulni az orosz piacról..
Mindenesetre a borász szerint a 2007 - es évjárat a jobbak közé tartozik, hála a sok napsütésnek, és az egyedi egri földnek, ahol a gyümölcs terem.
Az Európa Uniós csatlakozásról szólva már korántsem volt ilyen lekes a szakember.
Azt mondhatnám, hogy az egyik szemem sír a másik nevet. Az Eu. a cégre nézve annyiban jelentett változást, hogy megjelentek a magyar piacon az EU -s illetve a 3. világbeli borok, ami speciel a Vitavinnek nem igazán jó dolog.
Ha egy mondatban kellene megfogalmazni, hogy mithozott az EU. a borvidéknek, hát nagyon sok pozitívumot nem tudnék elmondani - ismertette Juhász Károly.
E komor vélemény ellenére a Vitavin tulajdonosai boldog emberek. Kiss Gábor és Juhász Károly azt teszik amire vágytak, és amire lassan 20 éve vállalkoztak. Megélnek abból amit, a szenvedélyük. Szőlős gazdák és borkereskedők lettek. A maguk urai.
Zsille Ákos + a hirado.hu