Rácáfolt a szárazság miatti pesszimista várakozásokra a késői szüretelésű szőlő minősége: a dél-balatoni borvidékeken rekord, 31-es cukorfokú Traminit szüreteltek a napokban, és a badacsonyi borvidéken is 30 mustfok feletti Olaszrizling termett - számoltak be helyi szőlő- és bortermelők.
szeptemberi esőzések nem rontottak, hanem javítottak a termések minőségén.
Kifejtette, a csapadékhiány és a nagy meleg miatt kényszerérésben voltak a szőlők, ami a szüret idejét több héttel is előrehozta. Ezért az átlagosnál gyengébb termésre számított mindenki a közép- és késői érésű szőlőfajtáknál. Az esős és napsütésben gazdag szeptember aztán kedvező fordulatot hozott. Akinek volt ideje és türelme halogatni a szüretet, annak magasabb cukorfok lett a jutalma - mondta Varga Péter. Elmondta, a badacsonyi borvidéken az Olaszrizling egy része szabályosan beaszúsodott, és átlag feletti lett a Rózsakő, valamint a Cabernet mustfoka is. Mivel az aszú név használatára csak a tokaji borvidék jogosult, az ezekből készülő ital vagy minőségi-, vagy késői szüretelésű jelzővel ellátott borként kerül majd a fogyasztókhoz - tette hozzá.
Bujdosó Ferenc, a balatonlellei Bujdosó Pincészet résztulajdonos borásza elmondta, az elmúlt években átlagosan 22-25 cukorfokos kései szüretelésű Traminit a napokban szedik, az idén először mértek 31-es mustfokot, ami megdöntött minden eddigi rekordot. Ebben vélhetően szerepe volt a két éve támogatással elvégzett szerkezetátalakításnak is, ami újfajta művelési technológiára áttérést tett lehetővé a pincészetnek - mondta a szakember.
Már a tavalyi termés is jónak számított. Az ebből készült borok nagy részét már meg is vásárolták amerikai exportra a pincészettől. Az idei Traminiből kései szüretelésű minőségi fehérbor készül, ami várhatóan egy igen kellemes desszertbor lesz - mondta Bujdosó Ferenc, akinek pincészete nyerte idén a "Szürkebarát" borával a Somogy Bora címet, amelyet beválasztottak a csúcsborok közé is az idei Pannon Bormustrán.
Mészáros Lászlóné, a Balatonboglári Hegyközségi Tanács titkárának beszámolója szerint a 3200 hektáros dél-balatoni borvidéken az idén a termés mennyisége közepesnek, de a minősége igen jónak mondható. Kimagaslóan jó cukorfokú Traminit összesen 55-56 hektáron termeltek, de néhány korábbi szüretelésű szőlőfajtának is átlag feletti volt a mustfoka.
Mészáros Lászlóné szerint a több éve tartó veszteséges termelés után az idén kicsit fellélegezhetnek a szőlőtermelők, de elégedettségre nincs okuk. Még mindig jelentős hátrányban vannak a szomszédos országok magasabb átvételi árakat kapó, és nagyobb támogatásokat élvező szőlőtermelőihez képest - tette hozzá.
A hegyközségi titkár szólt arról is, hogy a Balatonboglári Borgazdaság privatizálása óta a dél-balatoni borvidék termésének 70 százalékát máshol dolgozzák fel, amely méltatlan egy történelmi borvidékhez. Ezért a helyi termelők nem tettek le arról, hogy vagy a boglári borászatba leheljenek új életet, vagy új beruházással, de saját feldolgozót létesítsenek a térségben - mondta a titkár.
forrásom a STOP