Szürkepenész vagy Botrytis cinerea
A gomba meleg, nedves tavasszal támadja meg a rügyeket, a virágokat, a zöld, a zsendült és érett bogyókat, a hajtásokat, a vesszõket. A zöld bogyókba a kocsánykorona lenticelláin (para-pontjain) vagy sebzési felületen keresztül jut be, majd egérszürke penészgyepet képez.
Száraz, meleg késõõszi idõjárásban a fertõzés megállhat, és aszú képzõdhet.
Védekezés
A védekezés fontos pontja a fürtzáródás, amikor a bogyók növekedésük során összeérnek. Ez után a fürt belsjébe nem tudunk növényvédõszert juttatni.
Nemespenész vagy Botrytis cinerea
Bármilyen furcsa a 2 féle penész ugyanaz, csak az időpont, ill. a végeredmény eltérő. A csapadékos szeptember, és az azt követő napos október elsősorban a különleges minőségű boroknak használt. Ősszel, a reggeli ködök és a délutáni napfény hatására nemespenész, a botrytis cinerea telepszik meg a szőlőszemeken. Ezek héja megreped, s a bogyók az elpárolgott víz hatására összetöppednek, s zamatanyaguk koncentrálódik. Az aszúsodott bogyókat aztán leszedik . szemenként, vagy fürtönként, - és feldolgozzák. A botrytis bár a világ sok szőlőjében honos, csak néhány helyen van ilyen jótékony hatása. Így van ez például a Rajna mentén, a bordeaux-i Sauternes-ben és nem utolsósorban Tokaj-Hegyalján. A Tokaji aszú ezek között is egyedülálló, köszönhetően az itteni jellegzetes, őshonos szőlőfajtáknak és talajnak. A bogyók átszövése után a nemespenésznek köszönhetően a szőlő egy részéből száraz vagy késői szüretelésű borok is készültek. Ezek az aszúborok általában az évjárat sztárjai.
forrásom az internet :-)