Bár a GfK Hungária 2007 januárjában közzétett piackutatásából az derül ki, hogy a magyarok mindössze tizenhárom százaléka figyel oda az egészséges táplálkozásra, a XII. kerületi ökopiacon olyan érzésünk támadhat, hogy ők vannak többségben. Hömpölyög a tömeg a Csörsz utcába, a művelődési ház udvarára. Itt, ezen az ezer négyzetméteres területen szerezhető be szombatonként a heti bioélelmiszer. Nemcsak a XII. kerületből, hanem Buda más kerületeiből, sőt Pestről is jönnek az egészséges táplálkozás hívei, hogy hozzájáruljanak ahhoz az egy százalékhoz, amennyit a Magyar Biokultúra Szövetség adatai szerint bioélelmiszerből fogyasztunk.
Bár a MOM-parkban csak 2005 óta vásárolhatunk, az ökopiac már 1991 óta működik. Kezdetben a II. kerületben, a Szabó Ervin Könyvtár Török utcai fiókja előtt, majd a Marczibányi téren találtak rá a vevők, később ezeket a területeket kinőve, 2005-ben a Hegyvidéki Művelődési Központ udvarára költözött, ahol általában hatvan-nyolcvan árus kínálja portékáját huszonöt fából és nádból épített pavilonban és tíz üzletben. A fenntartó Magyar Biokultúra Szövetség elnöke, Czeller Gábor szerint a XII. kerületi egész Közép-Európa legnagyobb és legszervezettebb ököpiaca. Még Bécsből is a csodájára járnak.
A vásárlók leginkább az idénygyümölcsöket és zöldségeket keresik, de méz, bor, kenyér és sütemények, magvak, zöldségkrémek, lekvárok, szörpök is jól fogynak. És hogy a piac nem csak a vegetáriánusok kedvelt bevásárlóhelye, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy tojás, tej, sajtok, halak és más hústermékek is vannak a felhozatalban. Valamennyi termék ökológiai gazdálkodásból származik. Ez azt jelenti, hogy a termelőknek szigorú uniós és hazai törvényi előírásoknak kell megfelelniük a vetőmag kiválasztásától a készterméknek a boltok polcára való kerüléséig - tájékoztat Miklay Gábor, a piac ellenőre. Ráadásul a termelők pontos készletnyilvántartást kell vezessenek, és helyszíni és piaci ellenőrzéseknek is alá kell magukat vetniük.
Magyarországon ökológiai - azaz nem génkezelt, nem sugárkezelt és vegyszermentes - gazdálkodást 2001-ben még csak 100 ezer hektáron folytattak, 2006-ban ez az érték már megközelítőleg 123 ezer hektár volt. A termény közel kilencven százalékát, a feldolgozott termékeknek pedig több mint kilencven százalékát külföldön értékesítik. Ami ez utóbbiból itthon marad, azt többnyire bioboltokban vehetjük meg, de már a bevásárlóközpontok polcain is megtaláljuk őket. A friss gyümölcsökért, zöldségekért viszont ökopiacra kell mennünk. A Csörsz utcába az ország legkülönbözőbb pontjairól érkeznek a gazdák, vannak árusok Gödöllőről, Solymárról és Érdről, de a messzi Gyűrűfűről és Rábcakapiról is.
A vásárlók között feltűnően sok a kisgyermekes család, és várandós kismamák is szép számmal jönnek.
Arra a kérdésre, hogy miért tartják fontosnak biotermékek fogyasztását, mindenki az egészséges táplálkozást említi elsőként: az egészségesek az egészség megőrzését, a betegek a gyógyulást várják a biotermékektől. A tudatos vásárlók érvelése azonban itt nem ér véget: többen kiemelik, hogy ezen a piacon biztosan magyar termékeket találnak, és ezzel a hazai gazdák megélhetéséhez járulnak hozzá. Néhányan azt sem tévesztik szem elől, hogy ezek az élelmiszerek olyan gazdálkodásból származnak, amelyek nem terhelik a környezetet, így aki bioterméket vásárol, egyúttal a környezetet is védi.
A termelők is szívesen jönnek a budai hegyek lábához árulni, hiszen fizetőképes kereslettel találkoznak, vagyis van, aki megfizesse azt a magasabb árat, ami az ökológiai gazdálkodás magasabb költségéből adódik. Általában a hagyományos piaci árak másfélszeresét kérik el, de előfordul, hogy biováltozatban két-háromszor drágább az áru. Igaz, a zöldségek és gyümölcsök között is akad, amit a hagyományos piacon sem vehetnénk meg olcsóbban. Almát például találunk 200 forintért és 800 forintért is, szilvát 300 forintért és 500-ért, meggyet 800-1000-ért, sárgabarackot szintén 800-1000 forintért, de vehetünk ribizlit kilónkénti 600 forintos, mandulát 3300 forintos áron is.
Többen a magasabb árak ellenére sem költenek többet élelmiszerre, mint annak előtte. Egy fiatal nő arról számol be, hogy korábban a bevásárlóközpontokban olyasmit is megvettek, ami nem szerepelt a bevásárlólistán, amióta azonban párjával a XII. kerületi ökopiacra jár, sokkal tudatosabban vásárolnak, és csak az igazán hasznos táplálékra adnak ki pénzt. Így ugyanannyit költenek, mint korábban, de most egészséges étkekre. A biotermékek fogyasztása tehát csak részben pénztárca függvénye, jórészt tudatosság kérdése.
Pokorni Zoltán polgármester: Piacra járni életforma
- Miért tartja fontosnak, hogy a kerületben működjék az ökopiac?- Nagy igény van a XII. kerületben az ökopiacra és az ellenőrzött ökogazdálkodásból származó termékekre. Ezt semmi sem bizonyíthatja jobban, mint az a sok ember, aki szombatonként, már gyakorlatilag életformaként, a hétvégi program részeként vásárol nálunk egészséges élelmiszereket. A hegyvidéki kerületre egyébként is jellemző a természet közelsége, a rengeteg erdős, parkos zöldterület, a jó levegő. Ebbe a képbe tökéletesen illeszkedik az ökopiac, aminek nem is tudnék jobb helyet elképzelni a városban.
- Milyen visszajelzéseket kapnak a kerület lakosaitól? Örülnek az emberek, hogy itt van a piac?- Csak pozitív visszajelzéseket kapunk. Örülnek az emberek, hogy egy jól megközelíthető, megbízható minőségű, egyre bővülő kínálatot felvonultató piac működik a kerületben, ahol a vásárlás mellett programok is várják a látogatókat. Így például minden hónapban más-más magyarországi tájegység mutatkozik be termékeivel és kulturális műsorokkal.
- Mekkora bevételt hoz a piac az önkormányzatnak?- Havonta több mint 300 ezer forintot fizet az üzemeltető, azonban a pénznél sokkal fontosabbnak tartom az egészséges táplálkozás lehetőségét és a környezetbarát, egészségtudatos, zöld szemléletet.
- Minden szombaton hatalmas tömeg van itt. Esetleg bővítik a piacot?- Nem nagyon tudjuk bővíteni, mert a mögötte levő játszóteret mindenképpen meg szeretnénk őrizni. Tervezzük viszont a következő években a MOM Művelődési Központ rekonstrukcióját, amelyhez uniós forrásokat is igénybe szeretnénk venni. Ez az átépítés számolna a MOM közvetlen környezetének, így a piacnak az átalakításával is.
forrásom a hetivalasz.hu