A rekkenő hőségben szervezetünk is beindítja a maga hőségriasztását: nem lehet kalóriákkal bombázni, könnyű ételeket kell készíteni - szól a dietetikusok tanácsa. A könnyű ételek könnyű, üde, gyümölcsös borokat vonzanak. Nem állítjuk, hogy létezik bor, amely egy hideg meggylevest kísérhet, de egy hideg meggylevessel kezdődő ételsor előtt bátran leguríthatunk aperitif gyanánt például egy pohárka 2006-os Konyári Chardonnay-t.
Lecsóborok
Ha gondolkodási idő nélkül kellene nyári ételt mondanunk, százból kilencvenkilencen rávágnák: lecsó. A lecsó sokféle lehet, de hagyma, paprika és paradicsom mindegyikben van. A tojás már alternatív kérdés. A friss, vastagra szelt fehérkenyér viszont nem. Elengedhetetlen tartozéka az ételnek, azzal lehet tunkolni a finom levet.
Rosét a lecsóhoz! |
Ideális lecsóbor (és ebben nincs semmi degradáló hangsúly) egy jól behűtött olaszrizling vagy egy rozé. A Gellavilla 2005-ös Olaszrizlingje ilyen. Szigorúan fröccsnek, ideális esetben "hosszúlépésnek": 1 dl bor, 2 dl szóda. Itt nyilván nem arról van szó, hogy életre szóló gasztronómiai élményben részesítsük magunkat, hanem a lecsó okozta tűz oltásáról.
Ha a lecsót rozéval szeretnénk párosítani, akkor Légli Ottó 2006-os rozéját ajánlanánk "házmester" léptékben: 3 dl bor, 2 dl szóda. A rozé amúgy is gasztronómiai jolly joker, még abban az esetben is működik, ha kicsit csípősre hangoljuk lecsónkat.
Grillborok
A lecsó után a nyári ételek listáján természetesen a grillezett húsok és zöldségek állnak. Elsősorban szárnyasok, halak, de nehezebb húsok is a parázs fölé kerülhetnek: mangalica szűz, marha steak. Nincsenek kőbe vésett szabályok, csak íratlan törvények. Általában fehér húsokhoz, halakhoz fehérbor, aztán minél sötétebb és "nehezebb" a hús, annál komolyabb vörösbor. De nem kellenek ide tanninbombázók, a grillezett húsok amúgy is sokkal könnyebbek a megszokott módon készítettekkel szemben.
Grilezett csirke mellé Szeremley Rizling |
A grillezett csirkeszárny, -mell és -comb ideális a nagy melegben. Kiváló kísérője lehet egy 2006-os Szeremley Rizling, amely csupa zamat és kellemes tűz. A szódát ebben az esetben messze kerüljük el. Csak tisztán, apró kortyokban igyuk. Grillezett ételekhez általában friss, száraz, illatos fehérborokat ajánlunk, a 2005-ös vagy még inkább a 2006-os évjáratból. A nevesebb balatoni borászok (Légli, Jásdi, Konyári, Feind, Szeremley, Figula) bármelyik borát választhatjuk, nem nagyon nyúlhatunk mellé.
Ha mangalica (vagy más sertéshús) kerül a parázs fölé, akkor már egy kicsit testesebb fehérborokban is gondolkodhatunk. Ilyen például a Konyári Fehér Loliense 2006, amelynek finom sava és gyümölcsös extraktja már elbír az ilyen típusú húsokkal. A másik tutira bevált ajánlat a St. Andrea Pincészet 2006-os Napbora, hat szőlőfajta fahordóban erjedt cuvée-je. Hihetetlenül gazdag, tartalmas bor. A grillezett sertéshúsok nélkülözhetetlen kísérője.
Fajsúlyosabb, sötét húsok mellé könnyű, jól iható, de tartalmas vörösborokat próbáltunk ki. Az abszolút győztes Dúzsi Tamás 2003-as Szegzárdi Óvörös Cuvée-je volt, ami négyéves kora ellenére csupa tűz, ugyanakkor tele lekváros gyümölcsösséggel, érettséggel. Szintén bizonyított a szintén szekszárdi Takler Syrah 2006. Fiatalos lendület, piros gyümölcsök, lágy tanninok kísérték a megpirult húsokat.
Halborok
A halak külön fejezetet érdemelnek, legyen az grillezett ponty vagy bőrén sütött balatoni fogas. Ebbe a kategóriába tartozik a tengeri herkentyűs rizottó is. Mivel a halak fajtától függően más és más karakterrel rendelkeznek, ráadásul az se mindegy, hogy a köretben édeskömény, erdei gomba vagy egyszerűen csak puliszka szerepel, más és más borok illenek hozzájuk.
A közös nevező, hogy többnyire száraz fehérborokban gondolkodunk, ameddig a hal mellett nem üti fel a fejét a paprika. A bor-étel párosítás ideális esetben úgy működik, hogy a tányéron található ízek és a bor zamatai között nem csak a párhuzamokra, hanem az izgalmas "csipkelődésekre" is figyelünk. Vagyis ne csak az azonosságot, hanem a különbséget is nézzük, figyeljünk az ízek izgalmas súrlódására is.
Nem csak fehérbort kínálhatunk a halhoz |
Két példa. Az egyik: bőrén sütött balatoni fogas édesköménnyel és erdei gombával. Az édeskömény és a gomba ráerősítenek a halra, miattuk kell valami komolyabb, testesebb fehérbor. Konyári Szárhegy 2006, esetleg Jásdi Nagykúti Chardonnay 2004. Érett, szép, testes borok olyan zamatokkal, melyek reflektálnak a halra, gombára, édesköményre, de az ízek végül nem kiegyenlítődnek, hanem izgalmas bizsergést hagynak hátra maguk után.
A másik példa: harcsapaprikás pirított túrós csuszával, szalonnapörccel, ahogy a balatonszemesi Kistücsök étteremben készítik. Tipikus példája annak, amikor a hal mellé vörösbor kerül. Egy 2006-os Takler Kadarka bizonyult a legjobbnak, de a szintén 2006-os Heimann Fuchsli (siller) is jól teljesített.
Gulyásborok
A gulyás, a halászlé, a csirkepaprikás és a paprikás krumpli valahogy egy családot alkot. Nem azok a kimondottan könnyű nyári ételek, de megfelelő alapanyagokkal és a csínján adagolt zsiradékkal nem feltétlenül kell kalóriabombákat gyártanunk. Könnyebb kiszerelésben és természetesen bográcsban mégis a nyári feeling elengedhetetlen generátorai.
A sillertől a könnyű vörösborig bármit elbírnak, lényeg, hogy tanninban szegény, lágy borokat válasszunk. Az alábbiak közül mindegyik állta a sarat. Természetesen mindegyik étellel kipróbáltuk. Meglepő módon a szekszárdi borok vitték el a pálmát.
Gulyásleves - Heimann Szekszárdi Kadarka 2006.
Halászlé - Sebestyén "Indigó" Zweigelt 2005.
Csirkepaprikás - Sebestyén Kadarka 2005.
Paprikás krumpli - Dúzsi Leányvári Kékfrankos 2004.
Desszertborok
Gyümölcsös túrótortához Konyári Lyra vagy Szőke-féle Muscat Ottonel |
A gyümölcstorta a nyár igazi desszertje. Túróval, mindenféle gyümölccsel, némi mentaszósszal. Két bor is elnyerte a nyári deszertborok címet: a Konyári Lyra 2006, amely illatában még őrzi a szőlő üde illatát, illetve Szőke Mátyás 2006-os Muscat Ottonelje, amelyben valódi muskotályízek versengenek az elsőbbségért. Finom sav és természetes maradékcukor találkozik a torta gyümölcseivel. Ügyeljünk arra, hogy a desszertben ne a cukor, hanem a gyümölcs ízei domináljanak.
forrásom a Deluxe Magazin