Séta a ménesi borvidéken
Az Arad-hegyalján észak felé haladva az adriai éghajlat hatása utoljára a ménesi borvidéken érezhető. A térség központjának is számító Ménes-hegyalján a lépten-nyomon kibukkanó büszke sziklatömbök festőivé varázsolják a szőlőhegyet, mely a kiváló borok bölcsője. A dohos pincéinek büszkeségei a Merlot, Pinot noir, Cabernet franc, Cabernet sauvignon, és a méltánytalanul elfeledett Kadarka, amelyet még az oszmán terjeszkedés elől menekülő szerbek hozták be. A meredek ménesi dűlők, a sűrűn tobzódó tőkék, a vidékre oly jellegzetes karikás metszés, és a kései szüretelés nélkülözhetetlenek, hogy a szőlőből egyedülálló aszú születhessen.
A száraz Cabernet Sauvignon „a vörösborok királya”, a barique hordós érleléstől nyeri el erejét és különleges zamatát - 16-18 Celsius fokon a vadételek koronája. Az előbb említett kadarka a réti virágok illatát hordozó, kellemesen kiegyensúlyozott, szintén száraz bor, amely pulykasült és az étkezések végén felszolgált sajttálak kellemes kísérője, ha 16 Celsius fokra hűtjük.
A Pinot Noir hagyományos erjesztési technológiával készül és barique hordókban érlelődik – így jön létre a szív fizikai és lelki gyógyítására egyaránt alkalmas, különlegesen finom bor. 14-16 Celsius fokosan kínálva kitűnő kísérője a szárnyas sülteknek és sajtféléknek. A félszáraz Pinot Gris elegánsan kesernyés, diszkrét aromáját a töppedt, túlérett, napsütötte szőlőszemekből nyeri el. Fogyasztását 10-12 Celsius fokra hűtve étkezés előtt ajánlják, emellett kitűnő kísérője a hal vagy csirkehúsból készült ételeknek.
A félédes Traminer jellegzetességét a frissen kaszált széna illata és rózsaszirom aromája ötvözi,12-14 Celsius fokra hűtve kitűnő kísérője a fehér húsú halaknak, pástétomoknak és piskótáknak. A borvidék Sauvignon Blanc bora egy igazi egyéniség. A legmodernebb technológiának köszönhetően egy kiegyensúlyozott, szőlővirág aromájú, rendkívül harmonikus bort élvezhetünk, ha 8-10 Celsius fokra hűtve kóstoljuk hal és fehér húsból készült sültek mellé.
forrásom a nana.hu