Kultúra | |||
Kulturális ajánló |
Pálinka és ami annak látszik
Másodszor rendezik meg a kereskedelmi főzdék seregszemléjét Budapesten
H U N G A R I C U M
Mi a különbség a pálinka és a pálinkának látszó szeszes ital között? Aki tudja, azért, aki nem, azért teszi jól, ha kilátogat a budapesti pálinkafesztiválra. Másodszor rendezik meg a kereskedelmi pálinkafőzdék seregszemléjét a belvárosban, a Városháza parkban. Az idén több mint háromszáz pálinkát kóstolhatunk huszonhárom főzde jóvoltából, és közben szól a world music, a kávéházi zene és a dzsessz.
A magyar királyné életvize (aqua vitae reginae Hungariae) névvel becézték eleink a pálinkát, amellyel Károly Róbert hitvesének a köszvényét orvosolták. Ezzel a gyógymóddal mai szakorvosok aligha értenének egyet, de vitathatatlan, a mértékkel fogyasztott és megfelelő minőségű alkohol ma már újra része a gasztronómiai kultúrának. A pálinka igazi hungaricumként velünk, fogyasztóival együtt szenvedte végig a magyar történelmet, a földesúri főzési előjogoktól a pálinkaadón át az állami monopóliumig. Túlélte a tanácsköztársaság alatti szesztilalmat, és a „boldog” kádári időkben titokban főzve alföldi tanyákon megmaradt fogyaszthatónak, miközben nagyüzemekben gyártották a pálinkának csúfolt pancsolt „kommerszeket”, amit a népnyelv találóan búvárpálinkának hívott (a búvárpálinka lemegy, körülnéz és visszajön).
A mostani fesztivál e nemes itóka régi renoméját próbálja visszaszerezni négynapos ünnepével a belvárosban. Tegnap nyitányként szakmai napot rendeztek: ugyanis a szervezők szerint (sajnos igazuk van) manapság még egy pincér sem képes mindig különbséget tenni a párlat, az égetett szesz és a pálinka között. A szervezők honlapja alapos összehasonlító táblázatot közöl a pálinka és a pálinkának látszó szeszes ital közti különbségekről. Az okítás utolsó rubrikáiban így vonja le a fő pálinkológiai axiómát: a pálinka a magyar kultúra része, utóbbi pedig a pálinka jó hírnevét rontja (eredeti gondolat).
A nagyközönség mától veheti birtokba poharait. A megnyitó a Magyar Pálinka Lovagrend bevonulásával kezdődik a Váci utca – Deák Ferenc utca – Városháza park útvonalon, majd elhangzanak a köszöntők. Ezután Trio Midnight (Balázs Elemérrel), majd Tóth Vera és a Szupersztárok következik (Verát az ajánló honlap „szemtelenül fiatal és meglepően érett” énekesnőnek aposztrofálja, ezeket a jelzőket egy különösen jól sikerült pálinkára is ráaggathatnánk). A szombati nap a világzenéé: színpadon az Ale Brieder Trio (klezmer), a Nikola Parov Quartett és a Váradi Roma Café. Vasárnap utcazene, többek közt Largo, Wildcows és a talányos La Palinka formáció Párizsból, akik az ismertető szerint sanzont, dzsesszt és autentikus cigányzenét játszanak. (Edith Piaf valamelyik dala után előkerül majd a vizeskanna?) A kiállítók közül csak a legérdekesebb nevűeket említenénk: Rézangyal Pálinkaház, Rézkatlan Pálinkafőzde, Savanya Pálinkaház. Jó tanács: akinek van laptopja internetes hozzáféréssel, vigye magával, mert a szervezők honlapján elérhető a rendezvény térképe, és ez nagy segítség lehet, ha túl jól sikerül a kóstolás.
Forrásom a Magyar Nemzet