Kimegy a divatból a házi pálinka?
Január 15-ig kellett (volna) bejelentkezniük a helyi önkormányzatok adóosztályán azoknak, akik otthon akarnak készíteni párlatot. Alig regisztráltak, ezek szerint senki sem akar otthon pálinkát főzni...
Tolna megye több önkormányzati hivatalánál tudakoltuk, hogy hányan éltek az otthoni főzés adta kedvezménnyel. Bátaszéken és az oda tartozó Alsónyéken és Alsónánán összesen ketten, az utolsó nap délutánján, Kajdacson senki, Szedresen és Szálkán egy-egy személy, Pakson és a környező településeken együtt 21-en, Szekszárdon 10-en, Zombán 2-en, Lengyelben senki, Kakasdon 3-an, Bonyhádon 8-an jelezték a pálinkafőzési szándékukat. A megkérdezett települések jegyzői elmondták, az elkövetkező hetekben megpróbálják felhívni az érintettek figyelmét arra, hogy a saját desztillálóberendezést, melyet használnak is az érintettek, be kell jelenteniük, mert ha ezt elmulasztják és az ellenőrzésnél "fennakadnak a rostán", a vámosok megbüntetik őket.
Egy bátaszéki idősebb férfi azt mondta, ő nem is tudott arról, hogy be kellett volna jelenteni a házifőzést az önkormányzatnál, ráadásul az ő készüléke házilag összeállított, így gyártási száma sincs. Azt a kevés pálinkát, amit minden évben megfőz, az idén is elkészíti, ezzel nem okoz senkinek bajt, tette hozzá. Csak nehogy valaki feljelentse, vagy kapjon egy ellenőrzést, mert akkor bizony sokba kerülhet az a „kis” házi pálinka.
Aki bejelentette, annak nem kell, hogy fájjon a feje, és jelentős kedvezménnyel főzhet otthon pálinkát
Magánfőzés keretében egyébként továbbra is évente 50 liter 86 térfogatszázalékos – vagy 86 liter 50 térfogatszázalékos – párlat állítható elő a magánfőző lakóhelyén vagy a gyümölcsöse telephelyén, a legfeljebb 100 liter űrtartalmú, párlat-előállítás céljára kialakított desztillálóberendezésen.
Változott a magánfőző definíciója, mivel magánfőzőnek most már csak az a 18. életévét betöltött gyümölcstermesztő minősülhet, aki saját tulajdonú gyümölccsel, gyümölcsből származó alapanyaggal és párlat készítésére alkalmas, saját tulajdonú desztillálóberendezéssel rendelkezik. A magánfőzésben előállított párlat adója évi 1000 forint, amelyet a magánfőzőnek kell megfizetnie a lakóhelye szerinti önkormányzatnak. A magánfőzőnek az előállított párlat utáni adóbevallási és adófizetési kötelezettségét a tárgyévet követő év január 15-éig kell teljesítenie a lakóhelye szerinti önkormányzati adóhatósághoz. A magánfőzött párlat kizárólag a magánfőző, családtagjai vagy vendégei által fogyasztható el, értékesíteni csak alkoholtermék-adóraktárnak szabad.
forrásom a http://www.teol.hu/tolna/kozelet/kimegy-a-divatbol-a-hazi-palinka-591045