Mai pálinkadal: eltűntek a főzők és az ügyfelek is
Csongrád megye - Az önkormányzatokhoz alig jelentettek be otthoni pálinkafőzőt, pedig a határidő csütörtökön lejárt. A bérlepárlóktól a januári adóemelés miatt elmaradtak az ügyfelek. A csengelei Fehér Kálmán azt mondja, visszatérünk abba a korba, amikor zugfőzésről szóltak a hírek
Nem főzünk, mert nincs mit: a pálinka újbóli jövedéki adóztatása sokaknak elvette a kedvét a bérlepárlástól. Tavaly egész február végéig mentek az üstök, most csak azért fűtünk, hogy ne fázzunk – mutatta a vizet melegítő vörösréz üstöt Fehér Kálmán. A csengelei bérfőző mester azt mondta, 30 éve űzi a szakmát, ilyen rossz évkezdetre nem emlékszik.
Az otthoni főzés egyik szabálya, hogy a pálinkát az 1000 forintos átalányadó megfizetése mellett csak a saját kertben termett saját gyümölcsből lehet főzni. Suller Attila, a NAV szóvivője egy lapnak azt nyilatkozta, ha egy udvarban csak egyetlen szilvafa van, akkor abból életszerűen nem lehet több tíz liter pálinkát lefőzni.
Az ügyfelek elmaradásának egyik oka lehet a rosszabb gyümölcstermés, és hogy január elsejével véget ért a második Orbán-kormány által 2010-ben meghirdetett pálinkaforradalom. Év elejétől az 50 fokos bérfőzött pálinka után 835 forint jövedéki adót kell fizetni, az otthoni főzést erősen szabályozták: a házi pálinkalepárlókat januárt 15-éig kellett a helyi önkormányzatoknak bejelenteni.
Az adóval együtt Csengelén 1570 forintért főznek egy liter pálinkát, ez alig 300 forinttal több, mint 2009-ben, amikor még jövedékiadó-köteles volt a pálinkafőzés. Az állam az elmaradt kuncsaftok miatt duplán rosszul jár: nem lesz jövedéki adó, valamint a bérfőzés utáni áfa is hiányozni fog a közös kasszából. Fehér Kálmán úgy véli, a minőségi szeszes ital előállításához komoly tudás is kell, otthon nehezebb igazán finom pálinkát előállítani. - A cefréből az első főzés után alszesz lesz, amit lehűtünk, majd megszűrünk. Ezt újrafőzzük, finomítjuk, a mérgező rézelejét eltávolítjuk. Pálinka csak a főzet közepéből lesz – vázolta röviden a pálinkafőzés folyamatát Fehér Kálmán. Azt mondta, sokszor kínálták már otthoni kisüstivel, a technológiai hiányosságok miatt az mégsem az igazi. Megmutatta, az elmúlt években féltucatnyi díjat nyert pálinkáival, így van összehasonlítási alapja.
– Attól tartok, az adóztatással visszatérünk abba a korba, amikor zugfőzésről szóltak a hírek – mondta Fehér Kálmán.
Több megyei bérfőzőt is felhívtunk, hogy pálinkafőzést fotózhassunk, kiderült, szinte sehol sem főznek. A legtöbb helyen azt mondták, nincs cefre, nincs megrendelés. Pedig a NAV adatai szerint évente átlagosan 8–12 millió liter pálinka készült 2010–2014 között adó- és járulékmentesen Magyarországon, vagyis kelendő a hazai kisüsti.
Hány pálinkafőzőt jelentettek be határidőre? – kérdeztük a szegedi önkormányzat adóirodájától. Azt mondták, eddig 25-en töltötték ki a bejelentőt, de nagyon sok az érdeklődő. Bakson papíron senkinek nincs otthoni lepárlója, Mórahalmon 3 eszközről tud az önkormányzat. Pedig a mulasztók komoly bajba kerülhetnek. Az engedély nélküli lepárlást az adóhatóság bünteti, ha kiderül a zugfőzés, a bírság mellett még a készüléket is lefoglalják.
forrásom a http://www.delmagyar.hu/gazdasag/mai_palinkadal_eltuntek_a_fozok_es_az_ugyfelek_is/2413987/