Négy napig folyik a pálinka Gyulán
Megnyílt a XV. Nemzetközi Kisüsti Pálinkafesztivál Gyulán a Várkertben pénteken. A négynapos fesztivál keretében harmadik alkalommal rendezik meg a Pálinka, Gyümölcs- és Borpárlat Világkupát, amelyre több mint hatszáz minta érkezett Magyarországról, a határon túli területekről és több európai országból.
Mik ezek?
A nyitó napon Lovász Sándor, a fesztivál ötletgazdája és főszervezője ünnepélyes keretek között átvette Budapest díszkulcsát, és ezzel április 18. és 21. között Gyula a pálinka fővárosa címet viselheti. Lovász Sándor kiemelte: a rendezvény a pálinkák versenye mellett négy éve versenyezteti a gyümölcsből készített gasztronómiai termékeket, így idén is megtartják a lekvárok, gyümölcskészítmények és gyümölcsborok versenyét.
A III. Pálinka, Gyümölcs- és Borpárlat Világkupára és a XV. Kisüsti Pálinka Fesztivál pálinkaversenyére 205 regisztrált versenyző (kereskedelmi főzdék, magánfőzdék és bérfőzetők) összesen 621 mintával nevezett be. Lovász Sándor örvendetesnek nevezte, hogy a kémiai vizsgálatok alapján mindössze hat minta nem felelt meg a szigorú minőségi előírásoknak.
A zsűri március 26-án és 27-én bírálta el a mintákat. Az ünnepélyes eredményhirdetést szombaton tartják a Várkertben. A legjobb magyarországi kisüsti pálinka címet elnyerő minta a Szent Miklós Pálinka Ünnepen bekerül a Magyar Mezőgazdasági Múzeum speciális vitrinjébe a korábban elismert párlatok közé.
A fesztivál ideje alatt a Várkertben szakmai kiállítás és népművészeti vásár várja az érdeklődőket. Több mint 15 pálinkakészítő cég mutatja be a pálinkafőzés mesterségét és saját termékeit, de bortermelők, illetve hungarikum élelmiszerek gyártói is bemutatkoznak. A vásáron Balatonfüred és Debrecen is részt vesz.
Vasárnap hetedik alkalommal rendezik meg a Főzzük körbe a várat gyulai kolbásszal és pálinkával elnevezésű népszerű gasztronómiai versenyt a Várkertben.
Forrásom a http://www.beol.hu/bekes/kultura/negy-napig-folyik-a-palinka-gyulan-549243
Hétfőn, a fesztivál záró napján mutatják be szintén a Várkertben a világ legtörékenyebb várát: a Guinness-rekord kísérletként készült építmény több mint tízezer kifújt hímes tojásból áll. Festésükben hazai és határon túli iskolák, civil szerveztek és önkéntesek vettek részt, az "építőkövekre" mindenki saját népi motívumait festette.