Bemutatkozott a borrend új elnöke
A Kunsági Női Borrend ebben az évben is a magyar hagyományok jegyében ünnepelte meg február 14.-t - azaz „hivatalos” ünnepét: a Bálint napot; Balassi Bálintra, a reneszánsz, első magyar nyelven verselő költőjére emlékezve, aki szerelemi költészetén, istenes versein túl, a borok dicséretét is megénekelte.
A Női borrend megalakulásakor 2009-ben célul tűzte ki a mértéktartó, kulturált borfogyasztás, az alföldi szőlőtermesztési és borászati kultúra terjesztését, hagyományainak megőrzését. Szőlővel és borral kapcsolatban álló népekből árad az életöröm, a vidámság a jókedv, és ezt Balassi Bálint életigenlő versei hűen tükrözik. Ez jellemzi a borrendet is, melyet megerősít az, hogy a rendezvényen az ország 46 borrendjének csaknem fele képviseltette magát – és Terts András országos elnök külön is köszöntötte a megjelenteket.
Az eseményt a Kecskemét - Katonatelepi Általános iskola citerazenekarának rövid műsora, majd Gömöri Ágnes Balassi versének szavalata és Harsányi Zsuzsanna Fekete István novellájának felolvasása színesítette.Az ünnep fényét sajnos beárnyékolta borrend alapító tagjának, nagymesterének, Bíró Máriának decemberben történt tragikusan bekövetkezett halála, kiről megemlékeztek az ünnepség elején.
A borrend Dr. Németh Krisztina okleveles kertészmérnök, főiskolai docens személyében választotta meg az új elnöknőt, aki elmondta, hogy Bíró Mária szőlész-borász társadalomért vívott tevékenysége, szellemisége, kitartása, eszmei öröksége példát mutat a borrend számára, melyet továbbvinni, ápolni kell. Az örökség súlyos, mérce, melyet meghatározott magas, de múltból táplálkozva a jövő felé tekintve a kitűzött célok elérése érdekében a borrend fennmarad és dolgozik tovább.
Dr. Németh Krisztina a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetemen végzett 1989-ben, majd 2007-ben PhD fokozatot szerzett. 1988-1994 között az egri Szőlészeti és Borászati Kutató Intézetben foglalkozott szőlőnemesítéssel, generatív keresztezéssel, klónszelektálással, és fajtafenntartás kutatásokkal. 1994-től napjainkig a Kertészeti Főiskolai Karán oktat Szőlőtermesztés, BioCsemegeszőlő termesztés, Bor és italtörténet, Borturizmus és borjog tantárgyakat; jelen kutatási témái a környezetkímélő szőlőtermesztés technológiái – valamint a szőlő és a bor néprajzi vonatkozásai. Rendszeresen publikál, számos kitüntetés és elismerés birtokosa, 2009. óta pedig az MTA köztestületi tagja, az MTA Szegedi Akadémia Bizottság Kertészeti albizottság tagja és az MTA Kertészeti Bizottság Szőlészeti és Borászati Albizottság tagja.
Képek: Komlós József JR
.
.
.forrásom a http://kecskemet.hu/?r=701&c=24667