Koleszteringyilkos házasítás nyert a piarista borversenyen
Egy nagy-somlói furmint és egy különleges zalai házasítás nyerte kéz a kézben az ötödik alkalommal kiírt piarista borversenyt, a nedűk mintegy 3000 palackján mostantól a Piarista bor 2013 feliratú címke díszeleg. A borokat természetesen nem mind a három évszázada oktató-nevelői tevékenységgel hazánkban jelen lévő piarista rend papjai fogyasztják el, mindazok megvehetik, akik asztalukon szívesen látnak igazi „piar relikviát”, öregdiákok vagy mostaniak családjai.
„Egy elveszettnek tűnt értéket akartunk újra felemelni a piarista borverseny meghirdetésével” – mondta az eredményhirdetésen Hernády Zsolt történész, a viaskodás „atyja”. Hozzátette: a piarista rend a 20. századi államosításig bizony foglalkozott szőlővel, és bár nem jutott a nyugati szerzetesrendekhez hasonló léptékű földekhez, így is számos oklevél bizonyítja a rend igényes borkultúráját.
Azonos értékrend
Labancz Zsolt piarista tartományfőnök |
– Természetes, hogy mi nem a szőlőtőkék, aboroshordók és a pincészetek világában vagyunk otthon, hanem a nevelésben, oktatásban. 2011-ben jubileumi évtizedet kezdtünk, akkor volt 300 éve, hogy a piaristák Veszprémben megtelepedtek. Jövőre lesz 300 éves a váci és a kecskeméti rendház, 2017-ben Pest ünnepel, 2021-ben pedigaz önálló magyar rendtartomány ünnepli fennállásának kerek 300. évfordulóját. (…) Az ünnepi asztal mellett megelevenedhet a kánai csoda, amikor Jézus borrá változtatta a vizet; tudjunk rácsodálkozni a hétköznapi apróbb csodákra is! |
Dr. Rohály Gábor borszakértő, a zsűri elnöke a 45 versenytétel végigkóstolása közben közös rezgésszámot érzett a zsűritagok között. „Lestük egymás arckifejezését, de a pontozásból is egyértelmű volt, hogy közel azonos az értékrendünk. Nem voltak viták, de sokat tanultunk egymástól, jó szívvel vállalom a felelősséget a döntésért.”
Idén fehérborok versengtek – tavaly vörösek, akkor is ott voltunk –, és a vak kóstolás eredményeként a Kreinbacher Birtok 2011-es nagy-somlói furmintja, illetve a Bezerics Borház szintén az évi „birtokbora” (pátria, furmint és hárslevelű házasítás) nyert.
Vak kóstolás ide vagy oda, mindkét győztesnek van kötődése a piaristákhoz. Bodorkós Norbert annak idején majdnem egy évfolyamba járt teológiára Labancz Zsolttal, a piaristák magyarországi tartományfőnökével. Borkészítőknél már megszokhattuk (de egyáltalán nem bánjuk), hogy kissé távolabbról kezdik megközelíteni a bor témáját.
Lányok, apák
Bodorkós Norbert |
– A mi birtokunk körülbelül a borvidék 50 százalékán helyezkedik el. Furmintot mi kezdtünk el rajta telepíteni, ezek voltak az első igazán jó éveink, ahonnan ez a bor is van. Szárnyasokhoz, káposztához ajánlanám a mostani bort, amelyek nem annyira zsírosak, tejfölösek. Salátákhoz is nagyon kiváló, továbbá halételekhez, de pörkölthöz már inkább nem. A versenyre még esélyes volt, hogy juhfarkkal nevezünk, de örülök, hogy végül így döntöttünk. Ennek a sikernek presztízsértéke van, olyanokhoz fog eljutni a borunk, akiket máshogy nem értünk volna el. |
„Van egy kétéves kislányom, akivel a szüret végén mentem hazafelé ötliternyi musttal. Letettük, és másnap elkezdett forrni. Minden nap belehallgattunk a lányommal, ahogy forr, tizenhárom nap után megnyugodott. A világ legnagyszerűbb itala, bor keletkezett, a természet és a Jóisten elvégezte a maga dolgát” – mondta Bodorkós, a 2002-ben létrejött, ma csaknem 50 hektáros Kreinbacher Birtok borásza, aki külön örül annak, hogy egy „vak” versenyen tudtak győzni, így könnyebb megmutatnia magát egy ismeretlenebb, kisebb borvidéknek.
A szintén őshonos magyar fajtával indult keszthelyi Bezerics Dániel a családi birtokon érlelt szőlő borával ért a csúcsra a piarista versenyen. Az ő piarista kapcsolódása, hogy a veszprémi Padányi-gimnáziumban végzett, aminek akkor Borián Tibor rendi paptanár volt az igazgatója.
Bezerics Dániel |
– Nagyon vendéglátósbarát bornak gondolom. Hadd éljek egy példával! Nagyon sokáig szállítottunk Németországba cserszegi fűszerest egy szállodaláncba, „ötcsillagos” vendégeknek desszertbornak szolgálták fel. Ott ugye nagyon sok ember cukros vagy magas a koleszterinszintje; az alacsonyabb cukortartalmú desszertborok létjogosultsága megnőtt. Ennek tökéletes példája ez a birtokbor. Saját legutolsó keszthelyi borvacsoránkon mézes, kéksajtos körtével kínáltuk, borzasztó harmonikus ezekkel. Nagyon könnyen meghódítja a borfogyasztót. |
„Nálunk édesapám felel a borok készítéséért, az ő ötlete volt, hogy mutassuk meg a birtokban rejlő potenciált, de ne tegyük össze »csak úgy« cuvée-be az el nem adott tételeket. Egy pici ikont, egy zászlót akartunk felmutatni. A házasításunk a következő: az olaszrizling és a piros tramini keresztezéséből létrejött pátria szőlő adja a bor gerincét, valamint furmint és hárslevelű. Érdekes, hogy minél korábbi szüretelésű a pátria, annál jobban dominál benne az olaszrizling, minél későbbi, annál furmintosabb” – jellemezte bora tartalmát Bezerics Dániel, aki mottóként vallja: „nincs az a koleszterinbástya, amin a zalai bor ne tudna rést ütni”.
Már tavalyi cikkünk alkalmával is sokan érdeklődtek, hol lehet a borkülönlegességekhez hozzájutni. Hernády Zsolt jelzése szerint a kis borszakboltokban lesz megtalálható már karácsony előtt is a két nedű, de a legolcsóbban a piarista renden keresztül lehet hozzájutni az Erzsébet hídhoz közeli Piarista köz gimnázium- és rendházépületében, további információkat a Piaristabor.hu honlapon lehet találni.
A piarista borverseny két győztese (balra Bezerics Dániel, jobbra Bodorkós Norbert, köztük Labancz Zsolt tartományfőnök) |
Fotó: Bucsy Levente / MNO Forrásom a http://mno.hu/etelesital/koleszteringyilkos-hazasitas-nyert-a-borversenyen-1192627 |