Verhetetlen a házi pálinka aromája
Csongrád megye - Három éve nem volt ilyen bő gyümölcstermés. Tavaly például alig akadt, aki sárgabarackból főzetett volna házi pálinkát, kevés és drága volt a termés – mondták a szeszfőzdékben. Az idén viszont jó szezonra számítanak. Mártélyon naponta átlagban 500 liter pálinkát főznek, Mórahalmon 100-150 litert
- Megkóstolod a mi pálinkánkat? – kérdezte bemutatkozásként egy vásárhelyi társaság a mártélyi szeszfőzdében. A kóstoló végül elmaradt, de a bérfőzdében terjengő illatok is elég szédítőek voltak.
– Több mint 20 éve járok pálinkát főzni. Most 4000 liter almacefrét hoztunk. Kedd éjfélkor települtünk ki, azóta szinte megállás nélkül dolgozunk. Az általunk hozott fával tüzelünk, öntjük az üstökbe a cefrét – magyarázta a vásárhelyi Tóth Ferenc. A szeszfőzde épülete mellett marhapörkölt főtt bográcsban. A 22 órás melóban megéhezik a társaság. A hordókban mintegy 3 hétig állt a cefre. Hogy mikor forr fel, az időjárástól függ, minél melegebb van, annál hamarabb – tette hozzá Ferenc.
A nyári almát kilónként 45 forintért szerezték be, majd kiruccantak a gyümölccsel Mártélyra, ahol a szeszfőzdében ledarálták, hogy minél pépesebb legyen. A 4000 liter cefréből 320-350 liter házi pálinkára számítanak, négy család osztozik ezen a mennyiségen.
– Sokkal jobban megéri a házi pálinka, mint üzletben venni. Ott leginkább aromából készült párlatokat árulnak, aminek semmi köze nincs az igazihoz, és nem is olcsó. Mindennel együtt házilag 1000-1200 forintba kerül nekünk a pálinka literje, ehhez képest 5000-6000 forintot is elkérhetnek a párlatért. A házi készítésű aromája, íze, minősége verhetetlen. Az almapálinka után jön a szilva, a körte – magyarázta Tóth Ferenc, miközben a 200 literes sárgaréz üstbe vödrökkel töltötte az erjedő cefrét.
– Mikor jöhetek, Lacikám? – érdeklődött egy idősebb néni ifjú Zsadányi Lászlótól, a szeszfőzde egyik tulajdonosától. – Délután 4-re – jött a válasz. Mária néni 100 liter ónabóna (vadringló) cefréből készül pálinkát főzni. Fa helyett rőzsét hoz a tüzeléshez. 7-8 liter ónabóna pálinkára számít – kellemes, édeskés íze lesz, mondta.
– Három éve nem volt ilyen sok gyümölcs, mint az idén – jegyezte meg ifjú Zsadányi László. Nyár közepétől indult a szezon, eperrel, meggyel, cseresznyével, sárga- és őszibarackkal. Már most is megy a bérfőzés éjjel nappal.
– Nemsokára szilvával jönnek. Az idén ebből is sok termett, megrogytak a faágak a sok gyümölcs alatt. Ez viszont nem jelenti azt, hogy minőségileg is jó lesz a gyümölcs. Minél több van a fán, általában annál kevesebb a cukortartalma. Márpedig itt nem készül cukorral felturbózott pálinka – tette hozzá. Naponta átlagban mintegy 500 liter fő a mártélyi szeszfőzdében, ahol literenként 750 forintot kell fizetni a házi égetett szesz előállításáért.
Tavaly szinte alig akadt olyan, aki sárgabarackból főzetett pálinkát, annyira rossz volt a termés, és drága a gyümölcs. Idén sokkal több érett belőle, hozzák is rendesen a cefrét, mondta Németh István, a mórahalmi szeszfőzde tulajdonosa. Úgy vélte: a gyümölcsök cukortartalmával sincs gond, miután hónapokig alig esett eső. Nem kell cukorral turbózni a pálinkát, bár ha kérik, ez is megoldható. Általában 50 fokos égetett szeszt készítenek, de minél kevesebb a pálinka alkoholtartalma, annál jobban kijön a gyümölcs aromája – tette hozzá. A mórahalmi szeszfőzdében naponta 100-150 liter pálinkát főznek. Németh István a bő gyümölcstermés miatt igazán jó szezonra számít.
forrásom a http://www.delmagyar.hu/gazdasag/verhetetlen_a_hazi_palinka_aromaja/2347401/