Egészséges ünnep
Idén a zsidó pészahot bevezető szédereste megelőzi a keresztény húsvétvasárnapot, de az ünnepi készülődés nagyjából egyszerre kezdődik. Ilyenkor a diétázók és a fogyókúrázók is fellélegezhetnek, hiszen nyugodtan ehetnek mindenből.
Mi van a szédertálon?
Pászka, kemény tojás, parázson sült csontos hús, reszelt torma vagy fejes saláta, egy fej hagyma vagy főtt krumpli, dió, alma és körte, bor, sós víz, ecet.
Mi van húsvétvasárnap reggelire?
Főtt tojás, sonka, sok helyen bárányhús, torma, retek, zöldsaláta, kalács
GYÓGYÉTKEK
BÁRÁNYHÚS jótékony hatása van a lépre és a vesére.
PÁSZKA más néven macesz, avagy kovásztalan kenyér, ami mind a mai napig tizennyolc perc alatt készül el. Ennyi idő alatt a lisztből és vízből gyúrt tészta nem erjed meg, nem kovászosodik meg. Könnyen emészthető , mivel nem tartalmaz hozzáadott élesztő t vagy zsiradékot, így diétákhoz is ideális.
ÁLDOZÓOSTYA kovásztalan, csak vízből és lisztből készül, végre Magyarországon is lehet kapni gluténmentes változatban is.
TORMA koncentrált mustármagolaj-tartalma következtében természetes antibiotikum, anyagcsere szabályozó és vérkeringés-serkentő hatású. Jelentős káliumtartalma miatt vízhajtó hatása kis mennyiség fogyasztása esetén is érzékelhető, főképp azért, mert a benne lévő mustárolajok ugyancsak vízhajtó jellegűek. Három evőkanál reszelt torma a napi C-vitamin-szükséglet felét fedezi. A mustárolaj erős gombaölő hatású is. Az üveges ecetes torma esetében kerülendő a tartósítószerrel dúsított változat. A keserű aromaanyag növeli az emésztőnedvek mennyiségét, és pozitívan hat a koleszterinszintre.
TOJÁS hűtést igényel, a felhasználásig nem szabad megmosni, közvetlenül a feltörés előtt viszont hideg vízben kötelező. Frissen három hétig tárolható hűtőben, a főtt tojás maximum egy hétig, de nem szabad a nyers tojások mellett tartani őket. Ha egy recept nyers tojást használ (pl. majonéz), lehetőleg ne a piacon vásárolt háztáji tojást válassza, mert az nincs szalmonella ellen kezelve.
PIROS TOJÁS ha nem muszáj, ne fokozzuk a szervezetünk terheltségét mesterséges ételszínezőkkel, a tojás festésére megfelel a vöröshagyma héja, a kurkuma és a cékla is. Akik a sonkalében szeretik megfőzni a tojást, azok különösen ügyeljenek a hideg vizes mosásra. Főtt tojás (a piros is) két óránál tovább nem tárolható szobahőmérsékleten.
FÜSTÖLT SONKA bizonyos daganatos megbetegedések kialakulásában szerepet játszanak a füstöléssel tartósított élelmiszereink. A füstölt sonkához fogyasszunk sok nyers zöldséget vagy gyümölcsöt, ezek antioxidáns tartalma ellensúlyozhatja a füstölés okozta veszélyt.
NYERS SALÁTÁK az ünnepi menü remek alkalmat ad a szokásos krumpli-tészta köretek helyett a nyers saláták kipróbálására. Lehetőleg majonéz nélkül, hagyományos ecettel. A szervezet az A-, D-, E- és K-vitamint csak zsírokhoz kötve képes hasznosítani; ezért fontos a hidegen préselt olajak használata az öntetekben.
RETEK gazdag C-vitaminban, legfontosabb hatóanyagai a kéntartalmú illóolajok, a mustárolaj-glikozid és az epeműködést serkentő raphanol. Illóolajai máj- vagy epehólyag-gyulladás esetén gyorsítják a gyógyulást. A mustárolaj-glikozid oldja a nyákot és csillapítja a köhögést. A “reggel méreg, délben étek, este orvosság” mondásból annyi igaz, hogy fekete retket nem tanácsos éhgyomorra fogyasztani – a nap folyamán. A piros hónapos retek zsenge levele is felhasználható a salátákba.
DIÓ B-vitamin-tartalma jót tesz az idegeinknek, antioxidáns hatású, és telítetlen zsírsavaival kényezteti a szívet. Kiemelkedő mennyiségű káliumot, foszfort és kalciumot is tartalmaz. Megpucolva fagyasztóban érdemes tárolni, mert kivéve azonnal használható, hiszen nem fagy meg, viszont nem tud megavasodni és a kártevők sem férnek hozzá. Már most szólunk, hogy a diólikőrhöz június végén kell leszedni a zöld diót, nehogy lekéssenek!
BOR csökkenti az inzulinrezisztenciát és a pulzusszámot, kedvező hatással van az anyagcserére. Mindez napi egy pohár borra értendő! A rendszeresen fogyasztott nagyobb mennyiségnél már a májra és az idegrendszerre gyakorolt káros hatásai érvényesülnek.
ECET a bor- és gyümölcsecet jobban ajánlható étkezési célra, mint a szintetikus ecetsav. A gyümölcsecetekben értékes aminosavak, fehérjék, vitaminok és ásványi anyagok vannak, míg a szintetikus eljárással létrehozott „ételecet” a tiszta ecetsavon kívül semmi mást nem tartalmaz. Ezt a tojásfesték fixálásához érdemes csak használni. A borecetek antioxidánsokban gazdagok, szív- és érrendszeri betegeknek, magas vérnyomásúaknak kifejezetten ajánlják a fogyasztását. A gyümölcsből, például alma levéből erjesztett ecetek megkönnyítik a sonka és a bárány emésztését.
KOVÁSZ élő baktériumkultúra, aminek a kandida- és a tejsavbaktérium (lactobacillus acidophilus) egyensúlya adja az erejét. Ha mértékkel fogyasztjuk – mondjuk napi egy szelet kenyeret –, akkor rendben tartja az emésztést és a manapság mágikusan emlegetett sav-lúg arányt. A bolti kovászos kenyerek sajnos – az ipari technológia miatt – gyorsélesztőt is tartalmaznak, melynek élettani hatása erősen megkérdőjelezhető. Régen a kovászt kenyértésztából csinálták, az előző heti sütésnél tettek félre egy csipetnyit. Magunk is készíthetünk kovászt biorozslisztből, ami, ha rendszeresen sütünk és megújítjuk, időtlen időkig életben marad. Aki élesztőgomba-allergiával küzd, szigorúan csak az élesztő nélküli kovászos kenyereket válassza