Milyen bort igyunk húsvétra?
Nem vagyok és valószínűleg nem is leszek Master Sommelier, de még csak sommelier-világbajnok, sőt: sommelier sem (nem is akarok), de mivel közeleg a húsvét, és vele a húsvéti sonka meg az összes húsvéti étel, ezért felmerülhet minden követőmben a kérdés: most eszek egy csomót, de azért kéne mellé valamit inni is, csak hát mit. Nyilván egy jó sört, de ha valaki inkább bort szeretne, és hát miért ne tenné, akkor most mondok párat, amit nyugodt szívvel ki lehet bontani, és húsvét mindkét napján megállás nélkül fogyasztani.
- Bármelyik Fuxli - Szerintem a szekszárdi siller 2012-es évjárata sokkal jobban sikerült, mint a 2011-es - de az is lehet, hogy időközben én szerettem meg a műfajt. A lényeg: mind a kilenc Fuxli kitűnően megállja a helyét a sonka mellett, sőt, konkrétan oda való, és egy palackkal még kevés is lesz. Hallod, Szazsó? (A Bortársaságban lehet venni ezekből a borokból.)
- Egy jó tokaji furmint - Ezt nem kell magyaráznom, Tokaj ma képes és tud is 2500-3000-ért nagyon jó szárazat mutatni, és hülye, aki ezt nem kóstolja meg, mert ha az Alkonyi-Szepsy-etc. boszorkánykonyhákban gőzölgő tervek egyszer bejönnek, akkor most van az az időszak, amikor még jó áron kimagasló borokat is lehet venni. Nagyon tetszik a 2011-es Mandolás, a 2011-es Gizella birtokbor és a 2011-es Kikelet-furmint. Ezeket vegyétek.
- Jó-jó, de valami vörös nincs? - De, van, Liszkay Mihály Giulia cabernet franc-ja 2011-ből. Vagy egy faluval arrébb - és most Monoszlóról Köveskálra megyünk - Pálffyék 2009-es cabernet sauvignonja. Egyik sem olyan, amit az ember a fajtától elvár, és pont ezért működik mindkét bor.
- Meg valami édes - Csak egy bort mondok most. Az egyik legjobb ár-érték arányú hazai természetes édes bort. Az Oremus 2008-as édes szamorodniját.2500-ért ajándék. A pincénél kétszer is kóstolva nekem jobban tetszett, mint az aszújuk, pedig az sem megvetendő. Igyátok, vegyétek.