Fröccsbe veled, kövidinka!Borfesztivál - Újrafelfedezett fajtákat és a honosított malbecet is meg lehet kóstolni a budai VárbanA borfesztivál jó dolog. Legyen az Villány kicsi pincéktől zsúfolt főutcáján, Balatonfüred parti sétányán vagy Eger híres Dobó terén. Jó elmerülni a színes forgatagban, pohárral a kézben köszönteni régi ismerősöket, találkozni a nagyra becsült gazdákkal. Borfesztiválozni jó a budai Várban is, ahol húsz éve minden szeptemberben hazánk legnagyobb borszakmai rendezvénye várja a látogatókat. |
- Kicsit mindig különcök akartunk lenni, ezért helyeztünk komoly hangsúlyt a hungarikum fajtákra – magyarázza Varga Árpád, aki fehér gyöngyöző borát arany sárfehér, ezerjó és cserszegi fűszeres házasításával készíti, míg a rozé alapja a kékfrankos. – Sokan meglepődtek, amikor először álltunk elő kövidinkával – mosolyog a borász. – Kellett is hozzá némi bátorság, hiszen a kövidinka a legolcsóbb borok márkaneve volt hajdanán. Aki viszont a miénket megkóstolja, általában igazat ad nekem: ha nem szereted a kövidinka fröccsöt, nem is tudod, mi a jó.
Ahogy a Kunságban a kövidinka és az arany sárfehér, úgy érzi magát otthon Szekszárdon a kadarka. A fajta „újrafelfedezésében” komoly szerep jutott Mészáros Pálnak, aki nyughatatlanul kutatta gyerekkora kedvenc ízeit. A nagyapai örökségként megmaradt ültetvényen találta meg azt az öreg tőkét, amit keresett. A vesszőket elküldte a pécsi kutatóintézetbe, ott oltványokat készítettek belőle, és szép lassan megszületett a mészi kadarka.
Az idén az év pincészetének is választott Mészáros Pincénél azonban nem ez az egyetlen különlegesség. – Egyszer nálunk borozgattak néhányan az argentin nagykövetségről – meséli Mészáros Péter, aki édesapjával együtt viszi a vállalkozást –, és annyira ízlett a borunk, hogy meghívtak bennünket Argentínába. Persze nevettünk, ki gondolja ezt ilyenkor komolyan? Mindenki, úgyhogy a család hamarosan repülőre szállt, s végigjárta Argentína és Chile legkiválóbb borvidékeit.
Útjuk során rendszeresen kóstolták a vidék egyik legkitűnőbb borát, a malbecet. Az eredetileg francia fajta igen jól meghonosodott Dél-Amerikában, gazdag, fűszeres bora sokak kedvence. Hazatérve Mészáros Pál újabb kísérletbe fogott. Malbec oltványokat rendelt Franciaországból, s elültette Szekszárd egyik legszebb dűlőjében, a Kerékhegyen.
A mindössze félhektáros terület első termését 2011-ben szüretelték. A szekszárdi malbec a borivók álma: kellemes, bársonyos, könnyed, mégis gazdag és gyümölcsös. Februárban palackozzák, most csak hordóminta kóstolható belőle. Divat lett a pezsgő. Magára valamit is adó pincészet ma már saját pezsgő alapbort termel. A soproni Taschner Kurt azonban nem a divatot követi. Pincéjéből évek óta kerülnek ki a jobbnál jobb palackos érlelésű, tradicionális eljárással készített ünnepi italok.
Érdemes végigkóstolni a teljes kínálatot, de ha csak egyet választunk, legyen az az Irsai Olivér. Ízig-vérig magyar fajta házasul itt a franciás eleganciával. Mindez és még sok minden most egy helyen megkóstolható: még tart a huszonegyedik; pezsgő fesztiválhangulat, csábító illatok, krémes buborékok, csillanó poharak. Vár a Vár!
forrásom a http://nol.hu/lap/rivalda/20120915-froccsbe_veled__kovidinka