Kispál Gabriella - százezres díj a csongrádi borral
A csongrádi szőlőtermelés gazdasági helyzetéről írt szakdolgozatot, megkapta rá a szabadalmi hivatal díját. Kispál Gabriella úgy véli, a csongrádi borvidéknek is lehetne saját imázsa
A csongrádi szőlőtermelők gazdasági helyzete" című szakdolgozatában áll ki a szomszédos borvidék mellett a szentesi Kispál Gabriella (képünkön), aki országos szakmai pályázatokon is eredményes: a szabadalmi hivatal százezres díját is magáénak tudhatja. Kiváló tanulmányi eredménye, s díjai ellenére, ő is a pályakezdők nehéz útját járja.
Édesapja közel 20 hektáron termel szőlőt, innen is tudja Gabriella, milyen nehéz helyzetben vannak manapság a szőlészek és borászok Csongrádon – ez adta a témát a szakdolgozatához. A Károly Róbert Főiskolán, Gyöngyösön 2010-ben alapképzésben gazdálkodás-menedzsment szakon végzett hölgy azt járta körbe, hogyan jutott ilyen helyzetbe a dél-alföldi ágazat, s miként lehetne javítani rajta.
Nem titkoltan ezzel is szeretné felhívni a figyelmet a csongrádi borvidékre, mert úgy tapasztalta, azt nem megfelelő értékén kezelik, még a szaksajtóban is háttérbe szorul. Gabriellának az a meglátása, hogy a borvidéken belül a szőlőtermelők és a borászok ellenérdekeltek, elmaradt még köztük az összefogás, pedig ez nagyon fontos lenne. A csongrádi bornapokon a meglévő alig néhány helyi pincészet képviseltette magát. Ezen kellene változtatni, több magánpincészetet létrehozni. Ez összefogással és állami támogatással megvalósítható.
Némi változást jelentett, amikor az Agrármarketing Centrum meghirdette a „Magyar bor mindenkor" szlogenjét és megszületett a Duna Borrégió stratégiája, de Gabriella szerint a csongrádi borvidéknek is lehetne saját marketingterve, imázsa.
Az Intézményi Tudományos Diákköri Konferencián főiskolájának bizottsága továbbjuttatta az országos döntőre, ahol is Keszthelyen az agrártudományi szekcióban úgy lett második, hogy első díjat nem adtak ki. Bár nagyon büszke az eredményre, hiszen a Corvinus Egyetem hallgatóit is megelőzte, azóta sem érti, miért nem hirdettek első helyezettet.
A szakdolgozatának egyébként még egy, szó szerint „értékes" díjat köszönhet. A dolgozatban szerepel az oltalom alatt álló, eredetmegjelöléssel foglalkozó fejezet is. Ezzel az anyaggal pályázott tavaly a Szabadalmi Hivatal által főiskolások, egyetemisták részére évente meghirdetett, egyszeri 100 ezer forintos díjra, aminek feltétele volt az iparjogi OKJ-s vizsga, s a kiemelkedő tanulmányi eredmény. A díjat és az összeget végül el is nyerte pályamunkájával.
A szentesi hölgy a főiskolás tanulmányai alatt kétszer kapta meg a Köztársasági ösztöndíjat, amelyet a hallgatóknak csak elenyészően kis százaléka szokott kiérdemelni.
Jelenleg mesterképzésben vesz részt a főiskolán, vállalkozásfejlesztő szakon, s már csak egy féléve van hátra. Egy ún. MEETPOINT (Management of Entrepreneurship Educational and Talent Point) csapat is alakult a kiváló tanulmányi eredményű hallgatókból, hogy segítsen a vállalkozókkal kapcsolatot teremteni. Ennek Gabriella is tagja, s kommunikációs és csapatépítő tréningeken vesznek részt. A hölgy kutatómunkát is végez a Károly Róbert Nonprofit Kft.-nek, mindenről, ami a megújuló energiával kapcsolatos.
Mesterképzésben a szakdolgozatához vaktesztet is készít: 12 bor kóstoltatása alapján objektíven szeretné összemérni a csongrádi bor minőségét a többi borvidék termékének színvonalával, mert úgy gondolja, semmivel nem marad el azoktól, ezt igazolják a borversenyeken nyert érmek is.
Gabriella mindeközben a pályakezdők útját járja, s mint elárulta, a borral, csak mint hobbival foglalkozna a jövőben. Inkább projektmenedzserként szeretne elhelyezkedni, pályázatírással foglalkozna.
A gyakorlat, és amit a főiskolai évek alatt elért, sem biztos, hogy elégnek bizonyulhat, hiszen ismeretei szerint a cégek 2-3 éves tapasztalattal rendelkező munkavállalókat keresnek, akik legalább két idegen nyelvet olyan szinten beszélnek, hogy azt igazából csak külföldön lehet elsajátítani. Mindenre fel kell készülni, foglalta össze Gabriella. Elmesélt egy extrém helyzetet is: német tudásának birtokában a fővárosban egy cégnél sikeresen részt vett egy állásinterjún a Német Kereskedelmi - és Iparkamara közvetítésével, ám azóta is hiába várja a visszajelzést, a cégnek nyoma veszett.
forrásom a http://www.delmagyar.hu/szentes_hirek/kispal_gabriella_-_szazezres_dij_a_csongradi_borral/2289267/