Hazainak adták el az olcsó, gyenge olasz import bort
BOROK, BORÁSZAT | Csökkenő szőlőterületekről, szerkezetátalakítási támogatásról, versenyképességről, az olasz borok tömeges behozataláról és a fagyos február hatásairól tanácskoztak a szőlőtermelők a múlt hét közepén.
Mik ezek?
Évről évre egyre csökken a hazai szőlőültetvények nagysága. Míg 1976-ban 184 ezer hektár, addig 2010-ben 80 ezer hektár szőlőt műveltek a gazdálkodók. Ennek megfelelően a bormennyiség is csökkent 5,1 millió hektóról 1,8 millió hektóra, mondta Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára a Bodri Pincénél tartott szakmai tanácskozáson.
Ez a mennyiség lassan a belső igények fedezésére sem elegendő, ennek ellenére megengedhetetlen, mondta a főtitkár, hogy tavaly 530 ezer hektoliter bort hoztak be Olaszországból. Mivel uniós ország vagyunk, nem is a behozatallal volt a legnagyobb gond, hanem azzal, hogy az olcsó, gyenge minőségű bort a kereskedők egy része úgy adta el, mintha hazai termés lenne, ezt pedig a törvény tiltja.
Szabó Gábor (középen) bonyhádi borász szerint sok szempontból kiszolgáltatottak a borászok, a hegyközség ebben nem sokat segít (Fotó: Gottvald Károly)
Az ellenőrzések azt bizonyították, hogy a behozott olasz bort összevegyítették a hazaival, majd egy fantázianévvel, különböző kiszerelésben forgalmazták. A címkén nem szerepelt az, hogy ez a bor nem magyar szőlő feldolgozásával készült. Ezt pedig már tiltja a hazai bortörvény.
A szőlőültetvények csökkenésében szerepet játszott az is, hogy 11 ezer hektárt támogatással (közel 18 millió forintot kaptak érte a termelők) vágtak ki. Az unióban is csökkent ugyan a szőlőterület (összesen 140 ezer hektárral), de a tengerentúlon ezt a területet gyorsan pótolták, így a világ borkészlete az uniós országok szőlőkivágása miatt nem lett kevesebb, mondta a főtitkár.
Karácsony előtt bombaként hatott a hír a borászok körében, hogy eltörölték a forgalomba-hozatali járulékot, vagy más néven a marketingadót. Volt, aki örült neki, volt aki kétkedett, mondván, nem szoktunk mi ajándékot kapni a kormánytól. Nekik lesz igazuk, mondta Horváth Csaba, hiszen úgy tűnik, élelmiszerlánc-felügyeleti díjként kell majd fizetniük a borászoknak is, de ennek részleteiről még keveset tudni.
A másik nagy téma, mely a termelőket érinti, a szerkezetátalakítási támogatás. Az idén összesen 14 555 eurót lehet majd erre költeni, de csak azoknak, akiknek a pályázatát még a múlt év végén elfogadták. Az érdeklődés olyan nagy volt a termelők részéről, hogy 1600 hektárral túligényelték a keretet. Legközelebb jövőre lehet majd pályázni.
Az adminisztráció csökkentése is szóba került - erről már évek óta ígéret is van - de most sem értek el sikereket, ismerte be a főtitkár. A legbosszantóbb az, hogy kivágásnál, telepítésnél, vagy bármilyen más eseménynél minden egyes hatóságot (földhivatal, vámhivatal, MgSzH, MVH, terméktanácsok, kutatóintézet, talajvédelmi igazgatóság, hegyközség, stb.) külön-külön kell felkeresni.
A februári hidegről is esett szó, az első jelzések szerint már most megállapítható a fagykár a kunsági borvidéken, illetve Csongrád megye több részén, de a tolnai borvidéken, és Villányban is sérültek a tőkék.
Nem mindenki elégedett a hegyközség munkájával
A hozzászólók közül Szabó Gábor bonyhádi termelő azt fejtette ki, úgy gondolja, hogy az ültetvénye (150 hektár) után befizetett hegyközségi járulékért cserébe nem sokat kap a hivataltól. Sérelmezte azt is, hogy a forgalombahozatali járulékot, mely neki 1,8 millió forintot jelentett tavaly, a határidő lejárta után 10 nappal később tudta csak befizetni - emiatt százszázalékos késedelmi bírságot kapott, vagyis a bírság összege is 1,8 millió forint volt. A befizetéssel pedig azért késett, mert neki is tartoztak milliókkal, így nem volt miből éppen akkor utalni. Fellebbezni nem tudott, nem is volt hová. Szabó Gábor azt is elmondta, igazságtalannak tartja, hogy a szerkezetátalakítási támogatás 60 százalékát egyetlen borvidék, a kunsági kapta. Javasolta, 2013-tól borvidékenként ossza le a tárca a kvótát. A főtitkár egyetértett a borász javaslatával.
forrásom a http://www.teol.hu/tolna/kozelet/hazainak-adtak-el-az-olcso-gyenge-olasz-import-bort-428788#p2