A pálinka ereje
Egyre többen fedezik fel Magyarszombatfán, hogy ott a kertjükben a megélhetés. Legalább is a remény egy kis gyarapodásra.
Különösen igaz ez az Őrségre, hiszen az itteni talaj mezőgazdaságilag csak kevésbé hasznosítható. Ősgyümölcsösei azonban új minőséget hozhatnak. A viszáki Tündérkert, amelynek léte nem kis részt Szarvas József színművésznek köszönhető, már olyan fajtákat rejt, amelyek valaha uralták az őrségi kiskerteket, ám mára eltűntek. Nos, a legutóbbi, szombatfai minősítő pálinkaversenyen, a Ginti panzióban, a régmúltból is izelítőt kaphattunk.
A háromtagú zsűri; Majthényi László, Bognár László és Süveges Gábor mellett ott volt a helyi rendező Szőlő és Bortermelők Egyesülete vezetője, Sebők Endre és titkára, Röszler Árpád. - Fontosnak tartjuk a megmérettetést és minősítést. Már csak azért is, mert ha a borászat sérül, mondjuk elfagy a szőlő, attól még a pálinka hozhat a konyhára. Másrészt ez a hungarikum több, mint ital: egyfajta ősi népi kultúra, szokásrend és jog kifejezője is. A módjával pálinkázó, kemény munkából élő parasztember a magyarságkép szerves része. A minősítésen színvonalas párlatok versengtek. A csaknem negyven féle nedűből Majthényi Lászlónak egy birs nyerte el a tetszését. - Nagyon jó pálinkákat ízlelhettünk. Ez azt jelenti, hogy az Őrség és a szomszédos Goricsko gazdái értik a mesterségüket. Szinte nem is akadt elrontott párlat, vagyis savanyú, vagy manipulált ital. Ellenben meglepetéssel és örömmel fedeztem fel egy 1958-as évjáratú szilvát, amely valóban különleges zamatot hordozott- mondta a megyei közgyűlés alelnöke. Bognár László és Süveges Gábor, a Bognár étterem, illetve a NAV képviseletében szintén kiválóra minősítette a versenyt. Ezt tette a két szlovén gazda, Vörös László és Györek László is. Rövidesen megrendezik a díjkiosztót. forrásom a http://vasnepe.hu/helyi_kiadasok-szentgotthard_kormend_vasvar/20110518_a_palinka_ereje