Történet: Mint ahogy Bölcske címerében is látható, a településen fontos a szőlő, a bor tisztelete, az első borversenyt 1970. február 28-án rendezték meg Bobcsik Pál és társai kezdeményezésére. A szervezők között akkor a bölcskei Rákóczi Mg. Tsz. és a Hazafias Népfront Községi Bizottsága szerepelt. Ennek írásos bizonyítéka Lubik István részére kiállított oklevél, melyen elismerik olaszrizling borának a fehérborok között elért 2. helyezését. Az oklevelet szignálta Krekó Imre a Népfront részéről és Dávid Csaba főagronómus.
2010 évben Bölcskén a 40. borversenyt rendezzük meg települési szinten, ami azt jelenti, hogy főleg bölcskei borok részvételével folyik a verseny, de Madocsáról, Dunaföldvárról és akár távolabbi településekről is érkeznek minták, melyeket elbírálunk, de versenyen kívül. A bölcskei borfalu főleg 3 részből áll ahol a présházak koncentrálódnak: Havasi Pincesor I., Havasi Pincesor II., Csorda úti pincesor a Béke – térrel. Egyik leghitelesebb bölcskei öreg borász elmondása alapján 364 présház van Bölcskén és körülbelül 120 hektáron művelnek szőlőt a bölcskeiek, főleg kisebb parcellákban. A borversenyre általában 250 körüli minta érkezik ezek közül 200 biztosan bölcskei minta, de nagyon örülünk, hogy egyre több borosgazda hozza el borát távoli településekről is, hogy Bölcskén mérettesse meg magát.
A rendezők és támogatók: Bölcske Község Önkormányzata, Bölcskei Borbarátok Klub, Agro Bölcske Zrt
Támogatók: Bölcskei Vadászegyesület, Kiss Gyula – Turul Fogadó, Hajdu Béla - CBA
Az ismertebb borbírák, akik a szakmai színvonalat biztosítják: Módos Ernő – Alisca Borlovagrend nagymestere; Sárosdi Ferenc – Sárosdi Borászat, Szekszárd; Takler Ferenc – Takler Borászat Szekszárd; Katona Ferenc – Katona Borház Balatonboglár; Polgár Zoltán – Paks Sárgödör- téri présháztulajdonosok Egyesülete Borbíró Lőrincz Norbert – Fritz Pincészet Szekszárd; ifj és id. Keller János – Paks Hegybíró és még sokan mások…
A bírálat rendszere: Vörös, Óvörös, Fehér, Ófehér, Rose kategóriákban, fajta megkülönböztetés nélkül 20 pontos értékelési rendszerben történik a bírálat. 1 bizottság a rosekat, ófehéreket, óvörösöket, 2 a fehéreket 3 a vörösöket bírálja.
Helyezések: 15,51-16,50 Oklevél; 16,51-17,50 Bronz; 17,51-18,50 Ezüst; 18,51-20 Arany
A bizottsági elnökök és néhány bíra javaslatai alapján, minden kategóriában kiválasztásra kerül néhány bor a legjobbak közül. Ezek újrakóstolásával választják ki az adott kategória abszolút I. , II. , III. helyezettjeit.
Mai versenyre a mintákat csütörtökig lehetett leadni
ÚJVÖRÖS kategóriában 84 minta érkezett
ÓVÖRÖS kategóriában 22 minta érkezett
ÚJFEHÉR kategóriában 63 minta érkezett
ÓFEHÉR kategóriában 19 minta érkezett
ROSE/SILLER kategóriában 18 minta érkezett
összesen: 206
A verseny lezárultával, az alábbi eredményekről tudunk beszámolni:
A 207 mintából az ARANY minősítést 28 minta(13,6%), az EZÜST minősítést 75 minta(36,4%), BRONZOT 50 minta(24,3%), OKLEVELET 31 minta(15%) szerezte meg. 22 minta volt(10,6%), ami valamilyen apróbb borbetegség miatt nem érte el az okleveles minősítést, de olyan bor nem volt amit ne pontoztak volna, kizártak volna.
A verseny során a zsűri az Újvörös és az Újfehér borok minősítésén túl kiválasztott néhány kizárólag bölcskei mintát, amiket újrakóstolva felállították a verseny legjobb borainak sorát.
Újvörös kategóriában az abszolút nyertesek közé 6 bort jelölt a zsűri és a következő sorrendet állították fel:
- Sitkei Gábor cabernet savignon 2 mintája
- Molnár Attila cabernet savignon mintája
- Sitkei Gábor cabernet savignon 1 mintája
- Dr. Tóth Mihály cabernet savignon mintája
Megosztva az 5. helyet
- Kern János cabernet savignon mintája
5. Mihálovics György kékfrankos mintája
Újfehér kategóriában a zsűri 5 bort jelölt az abszolút nyertesek közé és a következő sorrend alakult ki:
- Tomolik János savignon blanc mintája
- Tomolik János vegyes fehér mintája
- Tomolik János chardonnay mintája
- Molnár József savignon blanc mintája
- Höss János vegyes fehér mintája
Óvörös, ófehér, rose kategóriákban abszolút nyertesek kiválasztására nem került sor, itt az aranyéremmel díjazott borok a következők lettek
Óvörös:
1. Dr Tóth Mihály cabernet savignon
2. Molnár Attila cabernet savignon
Ófehér
1. Tomolik Zsófi chardonnay
2. Sződi Imre vegyes fehér
Rose
1. Tomolik János kékfrankos rose
Az összeállítást írta, gyűjtötte és szerkesztette: Meretei László – Bölcskei Borbarátok Klub elnök és ifj. Baranya István borverseny szervező
Kérdésekkel az alábbi elérhetőségen állunk az érdeklődők rendelkezésére: bolcskei.borverseny@gmail.com és 0630-7373-186
(x)