Elmondta: számos különbséget lát az osztrák és magyar viszonyok között. Átfogó reformra van szükség, túlzott bürokrácia terheli a magyarországi borászatokat – fogalmazott a balfi pincészet tulajdonosa, Franz Weninger, aki maga is aláírta a magyarországi borászok 12 pontját
Vezető magyar szőlő- és bortermelők megfogalmazták és közzétették 12 pontból álló állásfoglalásukat, melyben az ágazat jövője szempontjából fontos teendőket összegzik. A dokumentumot a Soproni borvidék borászai közül is többen aláírták.
– Balfi pincészetünket is érintik a magyarországi borászok felvetései, melyekkel nagyon is egyetértünk, ezért csatlakoztunk a kezdeményezéshez. A megoldást egy átfogó reform jelentené – mondta Franz Weninger osztrák borász.
Három hivatal előírásainak is eleget kell tenni
– Az összefogás talán segít abban, hogy a magyar borászoknak nagyobb lehetőségeik nyíljanak majd a nemzetközi piacon. Például Ausztriában nincs a boron jövedéki adó (forgalomba hozatali járulék), míg a magyar boron van, s ez eleve megdrágítja a magyar terméket. Ráadásul itt nem érzékeljük azt a hatékony bormarketinget sem, amely a magyar borok nemzetközi piacra juttatását segítené elő. Tömören: Magyarországon vannak jó borok, csak a külföld nem tud róla. Továbbá Magyarországon három hivatal előírásainak is eleget kell tennie a borásznak: a hegyközségeknek, az Országos Borminősítő Intézetnek és a vámhivatalnak. Ez háromszoros idő, háromszoros energia.
Ausztriában – ha nem exportál vagy importál EU-n kívüli országból – csak egynek, az ottani ˝OBI˝-nak, amelynek három területi kirendeltsége is van, míg Magyarországon a bor forgalomba hozatala ügyében minden érintettnek Budapestre kell utaznia. Bár minden magyar hatósággal korrekt és jó a kapcsolatunk, s mi is fontosnak tartjuk az ellenőrzéseket a pancsolt borok elleni küzdelemben, csak az ezzel járó irdatlan adminisztrációval nem értünk egyet. Tény, hogy a balfi pincészetünkben kétszer annyi embert kell foglalkoztatnunk a papírmunka, a bürokrácia miatt, mint az ausztriai haracsonyi borászatunkban, amely akkora, mint a balfi. Ez megint drágábbá teszi a magyar borokat.
Franz Weninger és Fertői Lajos ügyvezető a balfi pincészet adminisztrációja dzsungelében. Ausztriában egyszerűbb a helyzet. Fotó: Magasi
Ausztriában hat bormintáig térítésmentes
– A pezsgő- és párlatkészítés, -forgalmazás is sokkal komplikáltabb – no meg az előírások miatt többe is kerül –, mint Ausztriában. S még egy lényeges különbség az itteni és az osztrák gyakorlat között: Ausztriában a bor forgalomba hozatala előtti mintabevizsgálás hat bormintáig térítésmentes. Azért, hogy kedvezzenek a kisebb pincészeteknek, sőt, ingyenes tanácsadással is segítik őket. Magyarországon ilyenre nincs példa: aki bort kíván a piacra juttatni, annak valamennyi bevizsgálásért fizetni kell. Igaz, az eddigi mintánkénti több mint 40 ezer forintos árat nemrég 25 ezer forintra csökkentették... Összegezve: a szervezeti felépítés és a rendeletek következtében többszörösen is hátrányt szenvednek a magyar borászok, akik most elérkezettnek látták az időt, hogy együtt lépjenek fel a magyar bor jövője érdekében.
Iváncsics Zoltán soproni borász közölte: – Erősebb a hangunk, ha így, közösen hívjuk fel az illetékesek figyelmét az anomáliákra. Magam is a ránk háruló bürokráciát látom a legnagyobb problémának. Egyetértek a kezdeményezőkkel, akik szerint a magyar bor sikerének akadályait magunk építettük, így magunknak is kell lebontanunk.
A borászok 12 pontja
1. A szőlészet és borászat kiemelt mezőgazdasági ágazatként történő kezelése. 2. A bor jövedéki- és termékdíj-szabályozás jelenlegi formájának megszüntetése. 3. A hegyközségi törvény és rendtartások újragondolása. 4. A kutatás és az oktatás megújítása. 5. A mezőgazdasági alkalmi munkavállalás egyszerűsítése. 6. A forgalomba hozatali engedélyezés európai normákhoz igazítása. 7. A támogatások igénylésének egyszerűsítése. 8. Kormányzati tanácsadó bortestület létrehozása. 9. Országos bormarketing kialakítása az árubortermelők felügyeletével. 10. A szőlő- és bortermelő települések építészetének különleges felügyelete. 11. Saját készítésű párlat és pezsgő forgalmazási lehetőségének egyszerűsítése. 12. A borfogyasztás és gépjárművezetés viszonyának ésszerű szabályozása.
Érdekesség az utolsó pont kapcsán: Ausztriában információink szerint, ha a járművezetők véralkoholszintje 0,5-0,8 ezrelék, az még nem jár komolyabb szankciókkal. A 0,8 ezrelék fölötti érték esetében viszont már bevonják a jogosítványt.
forrásom a http://www.kisalfold.hu/embargo/burokracia_dragitja_a_bort/2143816/