Lőrincz György akkor végzett tartósítóipari mérnökként a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetemen, amikor 1991-ben elsőként adta ki a Magyar Bor Akadémia "az év bortermelője" díjat; az első kitüntetett Tiffán Ede (Villány-Siklós Borvidék) volt. Időközben megszerezte a kémia tudomány PhD-fokozatát, majd 2002-ben ő lett a St. Andrea családi kft. ügyvezetője. Abban az esztendőben egyébként Malya Ernőnek (Etyek-Budai Borvidék) ítélte a borakadémia a kitüntető címet, majd tavalyelőtt, amikor dr. Lőrincznek átnyújtották a köztársasági érdemrend lovagkeresztjét, Frittmann János (Kunsági Borvidék) örülhetett a neki adományozott "az év bortermelője" díjnak...
Boldogságos. Gyönyörű nevet talált díjnyertes borának dr. Lőrincz; a mai eredményhirdetéskor be is mutatta a 2008-i évjáratú egerszóláti fehér cuvée borát, a Boldogságost, ami annak a szőlőterületnek, dűlőnek a neve évszázadok óta, ahol az alapanyag megtermett. Borban és az élet valóságában egyaránt jó évjáratai vannak Lőrincz Györgynek, aki vízben is utazik/utazott, elvégre hosszú évekig I. osztályú vízilandázó is volt. Három évvel ezelőtt a lengyel Bormagazin az év embereként írt róla, tavaly meg ő lett szakma magyar művelőinek (ötszáz kollégájának!) a bizalmából a "borászok borásza", megfejelve "az év egri borásza" címmel is. (Mindezzel nem soroltuk föl a ma nyertessé nyilvánított kiváló szakember összes érdemét; ismervén emberi tartását, nem is kívánná ezt, egyenletes ívelésű karrierje – bárki utánanézhet az interneten – nyitott könyv, sok helyütt aranybetűkkel írva.
Miként Kállay Miklós, a Magyar Bor Akadémia elnöke a pályázatról és értékeléséről elmondta, a borász egész éves teljesítményét veszik számba; egyetlen bor, legyen az bármennyire kiváló is, kevés lenne ugyanis a megmérettetésben. Érdemes Kállaytól idézni: "Hatalmas tehetségek szabadultak föl a múlt két évtizedben a hazai borászatban, az országimázs, az országról kialakított kép részesei ők". Leszögezte a választott tisztségviselő: "A Magyar Bor Akadémia egyértelmű állásfoglalása, hogy a borral kapcsolatban nincs helye a hazugságnak". Aki egy kicsit is jártas az utóbbi hónapok boros híreiben, minden bizonnyal rájön, hogy mire célzott az elnök úr.
egy ország ismeri
Bálint Györgyöt.
"Az év bortermelője" díj odaítélése csaknem olyan hosszú folyamat, mint a bor kiforrása és érlelődése. Mindenekelőtt a szakma, a fogyasztók és az újságírók (persze azok, akik értenek is a gasztronómiához, a borászathoz) nevezik meg a jelöltjüket; az idei ötszázból minden második tovább jutott, és a legtöbb szavazatot kapott öt (tehát az eredetileg megnevezettek egy százaléka!) közül már a Magyar Bor Akadémia tagsága választja/választotta ki a címre leginkább érdemes kollégát. "A szavazatok titkosságát megőrzendő, csak az imént bontottuk föl a borítékokat, hogy megállapíthassuk, ki kapta az «akadémikusoktól» a legtöbb pontot" – jelentette be Kállay Miklós.
Az "ötök", akik között ez alkalommal először egy hölgy is szerepelt, névsorban: Gálné Dignisz Éva (Kunsági borvidék), Légli Ottó (Balatonboglári borvidék), dr. Lőrincz György (Egri borvidék), Szöllősi Mihály (Ászár–Neszmélyi borvidék) és Vida Péter (Szekszárdi borvidék). Mind az öten, annak rendje-módja szerint részletesen bemutatkoztak, ismertették pályafutásukat, szakmai sikereiket. Ebből tudható, hogy valójában valamennyien érdemesek lehettek volna arra, hogy akármelyikőjüknek ítéljék az elsőséget az egyenlőknek nyilvánítottak (primus inter pares) között. Egy valaki azonban még közülük is kiemelkedett a szakma választott letéteményeseinek a bizalmából. Dr. Lőrincz György, aki mostantól "az év borásza". Az idők végtelenségéig használhatja a címet, de a következő választás eredményhirdetése után már csak úgy, hogy hozzáteszi: "a 2009. év borásza".
forrásom a http://infovilag.hu/hir-16447-boldogsagos-boldog-borasza-dr-lorincz.html
A BORHIREK.BLOG.HU SZERKESZTŐSÉGE NEVÉBEN IS GRATULÁLUNK A CÍMHEZ! W.T.E.