Összefognak-e a borászok és vendéglősök?
A ház bora létező intézmény többek között Olaszországban és Spanyolországban. A vendéglőkben az ebédhez, menühöz ajánlják a viszonylag olcsó, de tisztán is iható, tehát jó minőségű bort. Magyarországon is sok pincében hordókban áll még a tavalyi bor, miközben az éttermek töredékében tartanak ház borát. Egy neszmélyi borász elhatározta, hogy mozgalmat indít.
Az Év Pincészete díjat idén a neszmélyi Szöllősi Pincészet nyerte. Szöllősi Mihály fehér borainak javát folyóborként adja el, s a környéken 100 étteremnek szállít. Elhatározta, mozgalmat indít, hogy ahogy a spanyol, olasz és a többi boros nemzet vendéglői ház boraként kínálják a saját vidékük borait, úgy ez nálunk is így legyen.
„Nekem mindig is mániám volt, hogy jó minőséget adjak elfogadható áron. Ha a vendéglőknek 300-500 forintért adjuk a jó bort, akkor ők is visszafogott áron kínálhatják a vendégeiknek. Természetesen olyan minőségű legyen, hogy ne csak szódavízzel hígítva, lehessen meginni, mint a kocsmákban. A vendégek egyelőre ezért nem is bíznak a folyóborokban.”
A többi borásznak nincs ellenére Szöllősi úr kezdeményezése. A szekszárdi Baron von Zwickel Szőlőbirtok tulajdonosa Németországban, Ausztriában, Dániában már több vendéglőst meggyőzött, hogy az ő borait ajánlják a ház borának. Zwickel báró, akinek édesanyja, Zichy Mária Terézia vásárolta meg a szekszárdi birtokot még 1993-ban, nagy fantáziát látna A ház bora leterjesztésében.
„Sokkal jobban össze kellene fognia a gasztronómiában érdekelteknek, tehát többek között a borászoknak és a vendéglősöknek, mint ahogy ezt a másik hazámban, Németországban is látom, hiszen a vidék, az ország jár jobban, ha a helybeliek és a külföldiek magyar bort isznak. Egyedül a villányiaknál látom ezt az összefogást, mi szekszárdi borászok is külön utakon járunk, Szekszárdon már rég nyithattunk volna egy Kadarka utcát.”
A vendéglősök úgy érzik, hogy a borászok nyitott kapukat döngetnek. Jakabffy László, aki már több híres vendéglőt nyitott, azt mondja, hogy a dolog kulcsa az ár.
„ Ha a borászok elfogadható áron adják a borukat, akkor semmi akadálya, hogy az étlapon szerepeljen A ház bora, mint ahogy az általam vezetett vagy menedzselt éttermekben van is. És az is fontos, hogy minden régióban a sajátjukat szolgálják fel, így Tatán a neszmélyit, Siklóson a siklósit és így tovább. Szöllősi urat egyébként ismerem, nagyon jó borász, és amikor legutóbb tanácsadóként részt vettem egy tatai étterem megnyitásában, éppen tőle vettük a bort…”
Forrásom a 168 Óra Online