A borokat Borbély Tamás, a család legifjabb borásza kínálta, és kommentárjaival lehetőséget biztosított arra, hogy megértsük azokat a zamatokat és ízeket, amelyeket ez a vulkáni utóműködés által az utókorra hagyott hegy kínál.
Lássuk, mitől egyediek e borok.Kóstolójegyzet
Olaszrizling 2008
A borvidék legjellemzőbb fajtájából, az olaszrizlingből készült bor már bemelegítésként is érezteti, hogy itt valami nagyon ásványos dolog következik. Citrusok, és némi szaglászás után grapefruit is felüti fejét a pohárban. A hordót szinte nem is érezni, inkább csak abból gyanakodhatunk, hogy nem csak gyümölcsös a bor, de sokrétű is.
Termőhely: Bácsi-dűlő, a Csobánc hegy mellett. D-i kitettség.
Rajnai rizling 2008
A világ ötödik legelterjedtebb fehér fajtájával állunk szemben. Borbély Tamás szavaiból az derült ki, hogy odafigyelést igénylő fajta: résen kell lenni, hogy észrevegyék az esetleges kocsánybénulást (amikor a szőlő kifejlődése előtt elhal a kocsány szára), amire az itthon használt klónok hajlamosak.
Az előző borhoz mérten is ásványos, némi gyógynövénnyel körítve. Kora miatt ebben a borban még nem fejlődött ki az érlelt rajnaikra jellemző petrolos, benzines illat, bár hosszas szaglászás után már ebben a borban is felfedezhető. Nagyon izgalmas illatokkal és zamatokkal ajándékoz meg ez az ital.
A bor most is nagyon tartalmas, de ha tehetjük, tegyünk el belőle, mert néhány év múlva akár komoly átalakuláson is keresztülmehet a palackban.
Termőhely: Kőmagas-dűlő; sárga homokkő sziklák, bazalt, picit löszösebb, mint a Bácsi-dűlő. Badacsonyban kb. 20 hektár található ebből a fajtából.
Tomaj Cuvée 2007
Kéknyelű és olaszrizling házasítása
Illatban citrusosan édeskés. Savai kitűnő katalizátorai a mineralitásnak, leginkább fűszeresnek érezzük a bort. Édeskésnek tűnik - bár inkább illatban – még sincs benne maradék cukor. Mint azt Borbély Tamástól megtudtuk, ez a magas cukormentes extrtakttól érezhető. A bort tartályban erjesztették, amiről a bor gyümölcsössége árulkodik. A hosszabb ideje palackban fejlődő bor különleges aromákat és zamatokat tartogat a testes, minerális borokat kedvelőknek.
Tamás megjegyezte, hogy augusztus 1-jétől az EU-ban kizárólag a Champagne-ban készült házasításokra használható majd a cuvée megjelölés.
Szürkebarát 2007
Hagyományos technológiával készült: hordóban erjedt és érett ez pinot gris. Szintén világfajta, Magyarországon – a legenda szerint – szerzetesek honosították meg Badacsonyban. Olyan szőlőt kerestek, amelyik cukor hozzáadás nélkül is jó bort ad. A borvidéken található második legelterjedtebb fajta, a régió területének 20 százalékán találunk szürkebarátot.
Ez bor az egyik legkiválóbb példája a Balaton-felvidéki területek különleges kitettségéből és klímájából adódó hozománynak. A közvetlen besugárzás, a tó vizéről visszaverődő sugárzás és a bazaltkövek által elnyelt, és éjszaka hősugárzóként leadott hője olyan különleges, nagy formátumú borok készítését teszi lehetővé, mint ez, a szürkének igazán nem mondható bor.
Remek savak, magas beltartalmi értékek, fűszeresség, és mind ez szépen megkomponálva.
Termőhely: Tóti-dűlő és Csángó-dűlő
Kéknyelű 2007
A rendszerváltás környékén mindösszesen 0,3 hektáron maradt meg a fajtából, mutatóba. Ennek egyik oka, hogy a fajta nőivarú, ami azt jelenti, hogy külön beporzó fajta is szükségeltetik ahhoz, hogy majdan bor készülhessen terméséből. Tamás segített elmerülni egy kicsit a szőlőnemesítésben is. Elmondása szerint nagyon sokáig a budai zöld nevű fajta kapta azt a megtisztelő feladatot, hogy házas életet éljen a kéknyelűvel. Talán nem ezen a helyen magyarázom el, hogy miért hívják a fajtát kéknyelűnek. Mint sok más, ez sem volt egy tökéletes házasság. A nem megfelelő beporzás miatt sokszor foltokban zöldek maradtak a fürtök, amelyet „madárkásnak „hívnak. Szükség volt egy tökéletesebb „férfira”, amelyet a budai zöld és kéknyelű keresztezésével hoztak létre, és Rózsakőnek kereszteltek el.
Egy borkedvelő hölgy felhívta a figyelmünket, hogy a Wine & Business című amerikai borszaklapban egy hazánkban járt szakember a „szőlőfajta, amelyiknek van szexuális élete” kifejezéssel illette a fajtát. Azt hiszem, ez igen találó.
A fél éves hordóst egy éves palackos érlelés követte. Érett, komplex, gyönyörű. A kóstoló kedvenc bora címet nálam ez a bor érdemelte ki. Talán ez az a bor, amelyik leginkább reprezentálta számomra a borvidék savát-borsát. Érett állapotban illata nedves bazaltkőre emlékeztet, amelyet csak egyszer kell beszippantani, és többet nem ereszt.
Gabriella 2008
Muscat Ottonel
A Tamás édesanyjáról elnevezett bor szinte kiugrik a pohárból, olyan illatos. Az édes jegyekkel teletűzdelt nedű még a borvidékre oly jellemző ásványosságot is a háttérbe szorítja. Ízben azért markánsabban köszön be a talaj hatása, melyet a vibráló savak is támogatnak.
6 gramm maradék cukrot tartalmaz. Érdekessége, hogy az aromák maximális kinyerése érdekében
6-8 óráig áztatták héjon a termést.
Szürkebarát Selection 2006
Aranyba hajló színével ébreszt először bizalmat. Érett barackot idéző zamatai segítségével pedig végleg kedvet csinál a kóstoláshoz. Ha picit hagyjuk, hogy a levegő molekulái megmártózzanak a borban, birsalmasajt és narancslekvár is felüti fejét a pohárban. Az a jó ebben a borban, hogy a vibráló savak miatt nem érezzük túl édesnek. Remek struktúra. A szőlőt októberben szüretelték, némi botrytizálódott szem is került az alapanyagba, ami még sokszínűbbé, gazdagabbá teszi az italunkat. Árulkodó adat: 70 g maradékcukrot tartalmaz, ami igazán gördülékennyé teszi ezt a bort.
Zeusz 2004
Töppedt, de egészséges szemekből készült. 70 g maradék cukor tartalma árulkodik édes bájairól.
A 12 g/l titrálható savtartalmából az erjedés végére 9 maradt, ami kitűnő struktúrát biztosít a magas cukortartalom ellenére. Illatban és ízben is a citrusok a meghatározóak. A több éves palackos érlelés is jót tett a bornak, gazdagította az aromák és ízek tárházát.
Olaszrizling jégbor 2007
A végére egy igazi desszertbor-különlegesség maradt. Elképesztő a maradék cukor tartalma: 175 g, amihez 11 g/l savtartalom párosul. Szintén megvan az egyensúlyt jelentő struktúra. Ez bor a legutóbbi Vinagórán ezüstérmet kapott.
Érdemes megjegyezni, hogy az igazi jégbort már ára alapján is be lehet azonosítani. Akinek 1000 forint környékén kínálnak jégbort, az ne higgye el. Azért kerül sokba egy ilyen típusú bor, mert egyrészt rizikós fennhagyni a szőlőt ilyen sokáig, másrészt a tartós hideg miatt (legalább egy hétig –10 C-fok alatti hőmérséklet kell a sikerhez, sőt a préselésnél is fontos a –7 fok) finoman szólva nem eszményiek a munkakörülmények. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy az a mennyiség is korlátozott, amit ki tudunk nyerni a termésből. A késői szüretelésű boroknál a bogyó töppedni kezd, vizet veszít, koncentrálódnak a beltartalmi értékek, sőt plusz aromák is kialakulhatnak a szemen belül. A jégbornál még egy fokozattal bővül a folyamat: a belső tartalom egy része kifagy, viszont a még folyékony rész olyan beltartalmi potenciállal és zamatokkal bír, ami méltán emelte fel a pódiumra ezt a bortípust a desszertborok kategóriájában. A jégborok esetében a fagyás az erjesztést megelőzően és nem utána történik.Tapasztalat, összegzés
Eddigi sejtéseim beigazolódtak. Somlóhoz hasonlóan Badacsonyban is meghatározó jelleget ad a boroknak a vulkanikus talaj. Sokszor a szőlő fajtajellege feláldozza magát a mineralitás oltárán, de nem szörnyet hal, csak átalakul.
bor, pince, borászat, szőlő, pálinka, párlat, hírek .. e-mail: tester@fw.hu
2009.07.02. 12:44
Badacsonyi borösszegzés : Borbély Pince
Címkék: badacsony bor borbély pince
Aprócska bár a Duna-partján. Nem túl nagy, mondhatnám aprócska. Családias, kedves kiszolgálással. Sok jó borral és pezsgővel. Szepsy, Gere (Kopár), Kreinbacher, hogy csak a csúcsneveket említsem. Egy kóstolóra érkeztem.
A Vinoport által szervezett szeánszon ez alkalommal a Borbély Családi Pincészetborai által kóstolhattunk bele a badacsonyi borok világába: a mineralitásba és nedves bazalt zamatába.
Szép borokat kóstoltunk. Örömömre szolgált, hogy megízlelhettem, hogy a különböző fajták és technológiai eljárások miként formálják az ásványosság leplébe burkolózó borokat. Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://borhirek.blog.hu/api/trackback/id/tr481221988
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.